Joga staje się powoli modna w naszym kraju. Jak grzyby po deszczu powstają nowe szkoły jogi i już nawet w mniejszych ośrodkach miejskich można znaleźć nauczyciela jogi, który jest w stanie wprowadzić nas w arkana tej formy aktywności fizycznej, która jednocześnie zadba o naszą psychikę. Wiele osób uważa, że joga w zasadzie nie wymaga żadnych nakładów finansowych na początek, poza ewentualnym wydatkiem na zajęcia grupowe. Z kolei inni przekonują, że warto rozważyć zakup niektórych akcesoriów, które mogą się okazać niezwykle przydatne, zwłaszcza dla osób początkujących, chociaż nie tylko. Kto ma rację w tym sporze?

Niekiedy już po pierwszych zajęciach dobrze wiemy, na ile joga nas zauroczy. Są osoby zafascynowane ćwiczeniami jogi, które nawet mimo początkowych trudności chcą kontynuować praktykę. Bywa też tak, że nie jesteśmy pewni tego, czy będziemy ćwiczyć. Szczególnie w tym drugim przypadku pojawiają się wątpliwości, co do konieczności zakupu maty do jogi i innych akcesoriów. W sumie, to każdy ma wolny wybór i nie ma żadnego przymusu, aby mieć np. swoją matę. Jeżeli nie czujemy potrzeby posiadania czegoś swojego i nie mamy oporów przed ćwiczeniem na cudzej macie, to nikt nas nie zmusi, aby było inaczej. Jednak wydaje się, że przynajmniej warto rozważyć opcję zakupu akcesoriów do jogi i to przynajmniej z kilku powodów.

akcesoria do jogi

Komfort, wygoda i bezpieczeństwo ćwiczeń

Większość osób udających się na pierwsze zajęcia jogi nie ma za bardzo rozciągniętego ciała. Dotyczy to nie tylko tych, którzy wcześniej unikali jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale także osób ruszających się na co dzień. Trzeba pamiętać, że tak popularne bieganie czy jazda na rowerze aktywizują jedynie niektóre partie mięśniowe, natomiast ciało w całości może nie być zbyt elastyczne. Przy ćwiczeniach jogi na pewno to wyjdzie, kiedy nawet stosunkowo proste pozycje będzie trudno precyzyjnie wykonać. I tutaj z pomocą mogą przyjść określone akcesoria do jogi, a zwłaszcza paski, klocki i pianki czy też wałki do jogi zwane bolsterami. To one umożliwią nam odpowiednie ułożenie ciała, ustabilizują podczas obciążenia bądź pozwolą na pełniejsze rozciągnięcie. Innymi słowy – akcesoria jogowe są naszymi sprzymierzeńcami przy asanach, kiedy nasze ciało ma jeszcze problemy z ich dokładnym wykonywaniem.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niektóre osoby zaczynają ćwiczyć jogę ze względów rehabilitacyjnych, np. po przebytych urazach czy w dolegliwościach bólowych kręgosłupa i stawów. Dla nich niektóre pozycje mogłyby okazać się nie tylko trudne do zrobienia, ale także mocno nadwyrężające. Akcesoria do jogi w takich przypadkach są wręcz konieczne, aby rzeczywiście nie doszło do żadnych przeciążeń, a jednocześnie ułatwią wykonywanie pozycji.
Przy okazji nie wolno pomijać faktu, że chociaż wydaje się to zupełnie oczywiste, to czasami podczas treningu zapominamy o tym, aby wsłuchać się w sygnały wysyłane przez nasz organizm. Jeżeli odczuwamy nieprzyjemny ból albo pojawia się duży dyskomfort, to nigdy nie należy kontynuować ćwiczenia i na siłę dociskać. Nadmierna ambicja w takich sytuacjach nie jest wskazana i może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Generalnie można powiedzieć, że stosowanie określonych akcesoriów jogowych służy ochronie naszego zdrowia, w zasadzie uniemożliwia dopuszczenie do niebezpiecznego przeciążenia stawów czy też kręgosłupa. Pomaga również w lepszym skupieniu i zwróceniu uwagi na tak ważny aspekt, jak prawidłowe oddychanie. To paski, wałki i klocki uczą, jak osiągnąć właściwą pozycję i dzięki nim praktykowanie jogi staje się powszechne i dostępne dla każdego, bez względu na kondycję fizyczną, wiek bądź ograniczenia ruchowe.

akcesoria do jogi
Praktyczność na co dzień

Większość osób ćwiczących jogę wie, jak ważne jest, aby mieć własną matę do jogi, która będzie idealnie dopasowana do indywidualnych upodobań, stylu jogi oraz gustu estetycznego. Warto jednak pamiętać o właściwym przechowywaniu i przenoszeniu maty. Jeżeli mata nie będzie miała żadnej osłony, to w krótkim czasie stanie się zabrudzona, a nawet łatwo o jej uszkodzenie. To dlatego warto rozważyć zakup pokrowca lub torby na matę. W przypadku częstego podróżowania z matą trudno sobie wyobrazić, aby można było nie mieć żadnego pokrowca, który nie tylko ochroni matę przed zabrudzeniem i zniszczeniem, ale także jest świetną pomocą w komfortowym transporcie maty, a to dzięki regulowanym rączkom. Niektóre modele toreb na maty prezentują się też niezwykle estetycznie, co pewnie ma znaczenie dla sporej grupy pań. Pokrowce i torby dobrej jakości są również wykonane z nieprzemakalnego materiału, więc jak zaskoczy nas ulewa, to nic się naszej macie nie powinno stać.
Niby wszystko to detale, ale jakże istotne. Joga przecież ma być przyjemnością i dawać nam pełne zadowolenie. Lepiej nie zaprzątać sobie głowy niepotrzebnymi kwestiami i dlatego zakup niektórych akcesoriów do jogi powinien być naszym priorytetem, aby skupić się na tym ważne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany