Aktywność fizyczna staje się ważną częścią życia wielu osób niezależnie od wieku czy kondycji zdrowotnej. Wg badań aż 1/3 Polaków cierpi na zaburzenia słuchu, więc na pewno spora część z nich boryka się z problemem, jak połączyć aktywność fizyczną z noszeniem aparatu. Na szczęście jest to możliwe, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad.

Z dala od wilgoci

Każda osoba będąca aktywna fizycznie i nosząca na co dzień aparat słuchowy musi pamiętać, że wewnątrz urządzania znajduje się wiele delikatnych części, które mogą ulec uszkodzeniu, jeśli narazimy je na kontakt z wilgotnością. Dobrą inwestycją wydają się być więc boxy, które są w stanie bardzo szybko wysuszyć aparat. Sprawdzają się zarówno do użytku w domu, jak również w nagłych sytuacjach na zewnątrz – nie zajmują dużo miejsca i spełniają rolę pokrowca.

Opaski i kaski

Opaski na głowę pomagają utrzymać pot z dala od aparatu. Spełniają swoją rolę niezależnie od temperatury panującej na dworze. Są na pewno lepszym rozwiązaniem niż czapki, ponieważ można w nich ćwiczyć nawet latem czy w siłowni. Ich plusem jest również to, że pomagają utrzymać aparat słuchowy w odpowiednim miejscu, więc w trakcie ćwiczeń nie będziemy musieli obawiać się o to, że zgubimy urządzenie.

Kaski z kolei przeznaczone są dla osób uprawiających sporty kontaktowe. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby inny zawodnik przez przypadek uderzył nas w głowę, a to może nie tylko być powodem ogromnego bólu, ale także zniszczyć aparat. Kaski noszone przez piłkarzy to także dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, które uczęszczają na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ w trakcie zabawy i rywalizacji łatwo o urazy głowy.

Zabezpieczanie aparatu słuchowego

Osoby, które nie chcą korzystać z opasek lub kasków mogą zaopatrzyć się również w specjalne klipsy. Z jednej strony łączą się one z aparatem, a z drugiej z ubraniem, dzięki czemu ryzyko zgubienia urządzenia jest praktycznie zerowe. Można wtedy bez problemu biegać, skakać, a nawet wykonywać zaawansowane akrobacje i to bez obaw, że aparat zostanie zniszczony. Klipsy sprawdzą się też w przypadku małej wady słuchu, kiedy to wypadnięcie aparatu nie sprawia aż takiego dyskomfortu.

Prawidłowe czyszczenie

Aparaty słuchowe mają tendencję do gromadzenia na swojej powierzchni bakterii i innych mikroorganizmów, takich jak grzyby, dla których wilgoć i woskowina jest prawdziwą pożywką. Inwestowanie w produkty o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym wydaje się być koniecznością, jeśli chcemy ćwiczyć z aparatem regularnie.  Stosowanie ich co kilka dni pomaga nie dopuścić do infekcji spowodowanych przez mikroorganizmy.

Więcej informacji na temat aparatów słuchowych znajdziesz tutaj: nowoczesny gabinet laryngologiczny.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany