Zanim zaczniemy wydawać wszystkie oszczędności na sprzęt do kitesurfingu, warto przyjrzeć się bliżej najbardziej popularnym deskom dedykowanym temu sportowi, czyli modelom twintip. Ważnymi czynnikami jest tutaj kształt, elastyczność i zakrzywienie, które uzyskuje dzięki specjalnym zabiegom już na etapie produkcji. 

Krzywizna sercem twintip

Dziób deski do kitesurfingu może być wygięty pod różnym kątem. Krzywizna ta zapewnia płynną jazdę i swobodny promień skrętu. Ze względu na kształt deski o większych wygięciach potrzebują trochę więcej energii z latawca, więc jazda na nich nie przynosi wiele frajdy, kiedy nie ma wiatru. Płaska deska będzie toporniej wchodziła w zakręty, ale umożliwi rozwijanie prędkości nawet przy niesprzyjającej aurze. Szeroki wybór desek Twintip oferuje strona internetowa naszego partnera

Jaki kształt wybrać?

Do wyboru mamy deski zaokrąglone lub prostokątne. Osoby, które już wiele lat spędziły na kitesurfingu na obu tych rodzajach czują się dobrze, jednak jeśli jesteśmy laikami, to wybór odpowiedniego kształtu, który pasowałby do naszego stylu, może być problematyczny. Twintip zaokrąglone pozwalają na większą swobodę i są łatwiejsze w manewrowaniu. Trudniej natomiast uzyskać na nich stabilną postawę, więc na pewno nie będą idealną opcją dla początkujących.

Elastyczność a bezpieczna jazda

Elastyczność opisuje sztywność deski wzdłuż jej długości. Bardzo giętka twintip jest dobra przy niższych prędkościach, ale gdy mamy zamiar przyspieszyć, to tracimy pewną pozycję, a nasze ciało przestaje synchronizować się z deską. Sztywna deska do kitesurfingu zapewnia doskonałą prędkość i umożliwia swobodne odbicie, potrzebne do jazdy na freestyle i opanowania podstawowych tricków.

kitesurfing

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Szerokość – niezależnie od długości, wiele desek ma średnio 40-43 cm szerokości. Prosta matematyka, jeśli doda się tylko kilka cm do długości, zmiana całkowitej powierzchni w kontakcie z wodą jest minimalna, ale dodając 1-2 cm do szerokości pomnożonej przez całą długość, różnica jest już ogromna. Szersza deska jest dobra podczas pierwszych przejażdżek lub lekkich wiatrów, ale jej wadą jest wolniejsze manewrowanie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany