Mało jest kobiet, które nie słyszały o diecie Dukana. Niewątpliwie jest to jedna z najpopularniejszych diet. Należy zadać sobie pytanie, czy jest ona przede wszystkim dobra dla zdrowia.

Dieta Dukana jest to kuracja odchudzająca białkowa, której twórcą jest dietetyk Pierre Dukan. Dieta Dukana przede wszystkim daje szanse na dobre rezultaty niechcianego efektu jo-jo. Należy pamiętać, że podczas stosowania diety Dukana ważną sprawą jest podwyższenie spożywania białek z równoczesnym ograniczeniem w jadłospisie produktów spożywczych o dużej zawartości tłuszczów i węglowodanów. Należy pamiętać, że utrata masy może być procesem długotrwałym. Pierwsze efekty diety przychodzą bardzo szybko, dzięki czemu zwiększa się motywacja osób do kontynuowania diety. Dieta Dukana pozwala na spożywanie posiłków w odpowiednich ilościach, które odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom oraz o odpowiednich porach. Bardzo ważną rzeczą jest picie dużo wody ( min. 3 litry wody), ponieważ ma to dobry wpływ na odchudzanie i pozwala dodatkowo oczyścić organizm.

Cztery etapy Diety Dukana

Dieta Dukana jest podzielona na cztery etapy. Pierwszy etap nazywa się „faza uderzeniowa”. Jest to czas, w którym dozwolone jest spożywanie tylko i wyłącznie produktów białkowych o bardzo niskiej zawartości tłuszczów. W tej fazie zalecane jest picia dużą ilość wody, jak i herbaty. Można spożywać chude mleko oraz nie zakazuje się picia różnego rodzaju napojów typu „light”. Pierwsza faza diety Dukana trwa do dziesięciu dni.

Drugi etap to „faza równowagi”. Jest to etap, w którym nadal są spożywane produkty białkowe, które należy co drugi dzień uzupełniać warzywami. Nie można jednoznacznie w tej fazie stwierdzić, ile czasu będzie trwać ta fraza.

Trzeci etap to „faza utrwalenia”. Jej domeną jest utrzymanie wagi, jak i przeciwdziałanie efektowi jo-jo, który niestety towarzyszy większości diet. Ten etap charakteryzuje się jedzeniem owoców, pieczywa pełnoziarnistego, produktów skrobiowych. Dwa razy w tygodniu można spożyć dowolny posiłek, który nie był uwzględniany w naszym menu. Ten zabieg jest nazywany „królewską ucztą”. Jest to nagroda za wytrwałość podczas stosowania diety. Jeszcze przez jeden tydzień tygodnia trzeba pozostać tylko i wyłącznie na produktach białkowych.

Ostatni, czwarty etap to tak zwane „ białkowe czwartki”. Powinny one towarzyszyć w naszym życiu przez cały czas, jeżeli zależy nam na idealnej figurze. W ostatniej fazie diety Dukana przez jeden dzień tygodnia ( nie musi to być czwartek) należy odżywiać się jedynie produktami białkowymi, natomiast na pozostałe dni nie mamy narzucone menu. Dyscyplina oraz zaparcie i odpowiednie stosowanie diety Dukana może przyczynić się do uzyskania perfekcyjnej sylwetki.

Jedna odpowiedź

  1. Avatar
    Estiq

    O tej diecie już dawno słyszałam i długo zastanawiałam się czy spróbować. Od jakiegoś czasu zmagam się z odchudzaniem i żadna dieta jakoś nie przyniosła efektów. Chyba się skusze na tą dietę Dukana i spróbuję. Może dzięki niej uda mi się zrzucić parę kg. Bardzo ciekawe opisana dieta i etapy które wezmę pod uwagę by dostosować się do niej.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany