Buty snowboardowe to zaraz po desce najważniejsza część wyposażenia snowboardzisty. Wybór jest ogromny, a producenci wciąż udoskonalają i proponują nam nowe modele butów. Jak wybrać te właściwie?

Zacznijmy może od tego, czego powinno wymagać się od butów i na jakie parametry zwrócić uwagę. Przede wszystkim zawsze lepiej wybierać nowe, a nie używane modele. Pamiętaj, że but z czasem dopasowuje się do stopy, dlatego buty używane mimo atrakcyjnej ceny mogą Cię uwierać i utrudniać jazdę.

Buty snowboardowe można podzielić ze względu na twardość, płeć i wiek. W skład buta wchodzi wkładka wewnętrzna oraz sztywny but zewnętrzny. W zależności od rodzaju buta istnieje kilka rodzajów systemów zapinania.

Buty snowboardowe – na co zwracamy uwagę?

Buty snowboardowe przede wszystkim powinny być wykonane z nieprzemakalnego materiału, który będzie trzymał ciepło. Podeszwa powinna być antypoślizgowa, a gdy kupujemy buty dla dziecka jest to nawet niezbędny warunek.

Najpopularniejsi producenci butów to Burton, Nitro, Head, Deeluxe i Morrow.

W zależności od wybranego modelu ceny zaczynają się od 200 zł, ale dzięki wyprzedażom, sklepom on-line i outletowi można dostać je taniej.

Jeśli mamy już upatrzony modele koniecznie trzeba go przymierzyć. Najlepiej podczas przymiarki mieć na nogach skarpety, które mamy zamiar nosić na stoku. Pamiętaj, żeby nie zakładać zbyt grubych skarpet, ponieważ wewnętrzna warstwa buta zapewni ciepło stopie.

Kiedy już założysz but, sprawdź czy jest dopasowany na szerokość i długość. Nie powinny być za duże ani nigdzie nie uciskać stopy. Za duże buty bardzo utrudniają sterowanie deską, a zbyt małe powodują szybsze wychłodzenie i zwiększają ryzyko pojawienia się odmrożenia stopy.

Buty oceniaj po ich zasznurowaniu. Podczas przymierzania możesz ugiąć kolana i lekko pochylić się do przodu – pięta powinna być usztywniona i przytwierdzona do podeszwy. Jeśli swobodnie nią ruszasz sięgnij po kolejną parę.

Jak kupować buty przez internet?

Większość sklepów oferuje rozbudowane poradnik w kwestii doboru obuwia. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące pomiaru stopy oraz tabele ułatwiające odpowiedni wybór. W naszym sklepie dodatkowo możesz porozmawiać z ekspertem przed podjęciem decyzji.

Poza tym buty zamówione on-line zawsze można zwrócić i wymienić na inne.

Buty dla początkującego

Jeśli dopiero zaczynasz, lepiej wybierać buty z niskim flexem, które zapewnią elastyczność, ale zadbają też o komfort jazdy. Dla Pań polecamy buty Burton Coco Black/Purple dopasowaniem do anatomii kobiecej stopy, z niską sztywnością, a dla Panów model Deeluxe Rough Diamond z wyższym flexem i wielowarstwową budową zapobiegającą przemoczeniu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany