Okres jesienno-zimowy kojarzy nam się z kiepską pogodą oraz powracającymi przeziębieniami. Mniejsza ilość słońca, nagłe spadki temperatury i duża wilgotność sprawiają, że nasz organizm słabnie i łatwiej poddaje się krążącym w powietrzu zarazkom. Pytanie tylko, czy każde objawy przeziębienia muszą kończyć się wizytą u lekarza? Niekoniecznie. Możemy przecież spróbować domowych sposobów walki z chorobą.

Mleko, miód i czosnek

Bardzo znana i stara receptura, która niejedną osobę uratowała przed wizytą u lekarza. Jej przygotowanie polega na podgrzaniu mleka z dodatkiem miodu, czosnku oraz masła. Miód ma właściwości lecznicze. Czosnek działa jak naturalny antybiotyk. Masło natomiast łagodzi charakter całej mikstury chroniąc przed podrażnieniem gardła.

Syrop z cebuli

Kolejna z domowych receptur, która ma na celu dezynfekcję zakażonego gardła. Przygotowanie syropu może trwać nawet kilka godzin. Pokrojoną w kostkę cebulę należy wsypać do kubka i dodać do niej cukier. Po wymieszaniu składników będziemy musieli odstawić kubek, w ciepłe miejsce, na kilka godzin. Cukier zmiesza się z sokami z cebuli tworząc smaczny i zdrowy dla naszego gardła syrop. Inną, trochę mniej przyjemną, formą dezynfekcji jest ssanie plasterka cebuli.

Herbata z miodem lub cytryną

Walcząc z przeziębieniem powinniśmy dostarczać do organizmu dużo płynów, a także witaminy C. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem herbata z cytryną. Spowoduje nawodnienie organizmu, a jednocześnie zapewni mu świeżą dostawę witaminy w naturalnej postaci.

Herbata na przeziębienie

Rozgrzewająca herbata

Odpoczynek

Obok wymienionych wyżej mikstur szalenie istotny będzie także odpoczynek. Pamiętajmy, że nasz organizm jest osłabiony walką z chorobą. Nie powinniśmy zatem narażać go na wysiłek. Wskazane jest raczej wygrzewanie się w łóżku.

Przeziębienie to stan organizmu, który z pewnością jesteśmy w stanie zwalczyć domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że w przypadku braku efektów koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Dzięki temu unikniemy poważniejszych powikłań.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany