Lato zbliża się wielkimi krokami. Coraz większe upały na dworze w połączeniu z długimi dniami skłaniają do zwiększonej sportowej aktywności, a czające się tuż za rogiem wakacje pozwolą cieszyć się pełnią wolności.

Lato za pasem – czas nad wodę!

Nie da się ukryć, że najczęściej letni czas spędzać chce się nad wodą: oferuje ona nie tylko przyjemną ochłodę, lecz również stwarza okazje do przedsiębrania rozmaitych aktywności fizycznych. Z tego względu wypadu nad jezioro, morze, a nawet pływania w basenie nie powinno zabraknąć w kalendarzu każdej aktywnej sportowo osoby!

Niebezpieczna woda?

Długotrwałe obcowanie z wodnym środowiskiem może mieć jednak opłakane skutki dla stanu twojej skóry. Częste pływanie w basenie naraża skórę na kontakt z zatrważającymi poziomami szkodliwego dla niej chloru. Pierwiastek ten w dużym stopniu odpowiada za problemy z przesuszającą się skórą u osób trenujących pływanie, a w połączeniu z palącym letnim słońcem powodować może prawdziwe spustoszenia w warstwie lipidowej naskórka.

Naturalne kosmetyki do twarzy: chronią to, co najważniejsze

Dobrym pomysłem będzie inwestycja w naturalne kosmetyki do twarzy. Nasza fizys to jedna z najbardziej narażonych na szkodliwe czynniki atmosferyczno-środowiskowe partia ciała, dlatego też specjalna ochrona podczas aktywności nad wodą powinna stać się priorytetem. Zwłaszcza wtedy, gdy na plaży zamierzamy spędzić cały dzień, nie można będzie zapomnieć o prawidłowym nawilżeniu, niezależnie od tego, czy pływać zamierzamy pod dachem, czy też wśród lilii i tataraków.

wyjazd nad wode ochrona

Otwarte akweny siedliskiem bakterii

W przypadku naturalnych akwenów, często skażonych trującymi odpadami, chemikaliami i innymi groźnymi dla zdrowia substancjami. Oprócz tego jeziora, rzeki i morza są siedliskiem rozmaitych drobnoustrojów, które pozostawione samym sobie mogą powodować szereg poważnych chorób. W morzu problemem może być również zasolenie, które podobnie jak chlor powodować może wysypki powstające w wyniku przesuszenia.

Chroń skórę przed słońcem – zapobiegaj!

Jak przy każdej chorobie, również w przypadku zagrożeń wynikających z obcowania z wodą najlepszym wyjściem będzie zapobieganie. Podstawą jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny: każda kąpiel zakończona powinna być dokładnym umyciem całej powierzchni ciała. Nie zapomnijmy też o umyciu włosów! Ideałem byłoby pływanie w silikonowym czepku, ale w upale może to być niekomfortowe. Pamiętajmy jednak o czapce lub kapeluszu wtedy, gdy jesteśmy poza wodą.

Podstawowa ochrona – jak to się robi?

Do tego należy nie zapominać o stosowaniu kosmetyków nawilżających w postaci balsamów opartych na naturalnych składnikach i preparatów zatrzymujących wodę w skórze. Podstawą będzie również krem z filtrem odpowiednio mocnym, by uchronić skórę przed spaleniem na słońcu. Dodatkowo pamiętać należy o tym, by unikać kąpieli, jeśli niedługo wcześniej przeszło się zabieg dermatologiczny (zaliczamy do nich również modyfikacje ciała: piercing, tatuaże i tak dalej).

Jedna odpowiedź

  1. Avatar
    Iza

    Bardzo przydatny wpis. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy co tak naprawdę „siedzi” w kąpieliskach i jak niebezpieczne mogą być promienie słoneczne.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany