Piłka nożna jest szalenie popularną dyscypliną. Uprawiają ją zarówno małe dzieci jak i dorośli.  Aby jednak czerpać prawdziwą radość z gry musimy zadbać o odpowiedni sprzęt sportowy. W tym przypadku największy nacisk należy położyć na buty do gry w piłkę. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? O tym przekonacie się już za chwilę.

Wygląd na drugim planie

Bardzo często, kupując określoną rzecz, zwracamy największą uwagę na jej wygląd zewnętrzny. Wykorzystują to producenci serwując nam ładne opakowanie, które bardzo szybko rozczarowuje Klienta. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku butów piłkarskich.

Zadaniem popularnych korków jest przede wszystkim podniesienie komfortu gry. Mają one ułatwić nam poruszanie, ćwiczenia z piłką, jak również chronić naszą stopę przed urazami.

Przede wszystkim wygoda

Kupując buty piłkarskie musimy zwrócić uwagę na ich wygodę. Korki powinny być świetnie dopasowane do naszej stopy. W przypadku dzieci nie wolno kupować butów „na zapas”, a więc zbyt dużych. Luźny but może doprowadzić do bolesnych otarć stopy. Dodatkowo zbyt duże buty mogą powodować kontuzję stawów skokowych. Ponadto będą negatywnie wpływać na jakość gry.korki2

Przymierzając but piłkarski należy opierać się na dwóch „testach”. Pierwszym jest próba dotknięcia dużym palcem stopy wewnętrznej strony buta (czubek). Drugą jest próba włożenia kciuka między piętę a koniec buta. Jeżeli uda nam się wykonać obie czynności, to znaczy, że prawidłowo dobraliśmy rozmiar buta. Pamiętajmy, że niewielki luz w bucie jest konieczny ze względu na stosowanie grubych skarpet oraz ochraniaczy na golenie.

Materiał z którego są wykonane buty do biegania

buty do piłki nożnejNieco mniejsze znaczenie, choć także istotne, ma materiał, z jakiego wykonane są buty. Tworzywo sztuczne jest lekkie, ale z drugiej strony dosyć sztywne. Trudno je w sposób idealny dopasować do stopy. Korki wykonane ze skóry są bardziej elastyczne, ale ich waga jest większa. Co więcej skóra jest bardziej wytrzymała niż tworzywo sztuczne.

Grając w piłkę pragniemy stawać się coraz lepszymi zawodnikami. Z pewnością dużą rolę w tym rozwoju odgrywają buty. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór obuwia piłkarskiego.

Jedna odpowiedź

  1. Avatar
    tutaj

    Nie wiedziałem że tak trzeba wybierać buty piłkarskie, bardzo dobry artykuł, teraz wiem jakie buty kupić swojemu synowi !

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany