Wydawać by się mogło, że skarpetki to jeden z mniej istotnych elementów wyposażenia ekwipunku narciarza. Nic bardziej mylnego! Dobrze dobrane skarpety nie tylko ochronią nasze stopy przed zimnem, ale też zapobiegną otarciom i urazom. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Często zdarza się, że dobierając sprzęt pozwalający nam na zimowe szaleństwa najmniejszą uwagę przywiązujemy do ochrony stóp. Odpowiednie narty, wygodne buty, bezpieczny i lekki kask – to elementy, które interesują nas najbardziej. Przy tym jednak nie należy zapominać o dobrej jakości skarpetach, które nie tylko przyczynią się do podniesienia poczucia komfortu, ale też sprawią, że czas spędzony na stoku będzie jeszcze bardziej przyjemny. Sklepy takie jak Adventure Sports (https://adventuresports.pl) pozwalają przebierać w ofertach, co jednak powinno zainteresować nas podczas selekcji?

Ochrona to podstawa

Dobierając narciarskie skarpetki należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim stopniu ochrony, jaką będą one zapewniać. Nie warto oszczędzać na tym parametrze – dobre zabezpieczenie poszczególnych partii nóg może okazać się kluczowe, jeśli chcemy uniknąć poważnych kontuzji. Amortyzacja, jaką zapewniają wzmocnienia, jest wprost nieoceniona, gdy na stoku spędzamy całe dnie zaś ochraniacze, w jakie wyposaża się skarpety narciarskie pozwalają też odciążyć mięśnie od nadmiernego wysiłku, sprawiając, że jazda stanie się jeszcze przyjemniejsza.

Dobry materiał

Przeglądając oferty narciarskich skarpetek uwagę przykuwa mnogość tkanin, z jakich potrafią one być wykonane. W produkcji skarpet wykorzystuje się trzy podstawowe typy materiałów: bawełnę, wełnę i włókna syntetyczne. Pierwszy z nich zapewnia bardzo dobrą oddychalność i jest odporny na wysokie temperatury. Sprawia to, że bawełna to świetny wybór na cieplejsze dni. Jej największym minusem jest duża wchłanialność potu, co może prowadzić do otarć przy intensywnym użytkowaniu. Drugim materiałem jest wełna, która oferuje najwyższy poziom ciepła we wnętrzu buta. Polecana jest podczas najniższych temperatur. Warto przyjrzeć się jej najszlachetniejszym odmianom, takim jak merino, które są w pełni antyalergiczne i nie powodują otarć. W Sztuczne materiały dostępne są w szerokiej gamie modeli o rozmaitych charakterystykach, które zadowolą nawet najbardziej wymagających narciarzy.

Skarpetki – zgodnie z przeznaczeniem

Podstawowym kryterium podczas doboru skarpet są warunki, w jakich będziemy z nich korzystać. Należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy zamierzamy je zakładać na najbardziej ekstremalne warunki, czy też nasza jazda będzie raczej spokojna. Jeśli wymagamy jednak jak najwyższych osiągów, nie warto oszczędzać również na tej partii stroju. W końcu nie chcemy ograniczyć sobie przyjemności z białego szaleństwa.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany