Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie ferii na górskich szlakach. Liczba fanów zimowego szaleństwa nieustannie rośnie, mimo że w ostatnich latach warunki na polskich stokach nie rozpieszczają narciarzy i snowboardzistów. Z tego powodu coraz częściej wybieramy stoki, gdzie mamy gwarancję ośnieżonych tras. Polacy najczęściej podróżują do Austrii, Włoch, Francji oraz Czech. Dłuższa wyprawa samochodem wymaga jednak odpowiedniego zapakowania bagażu i sprzętu. Narty, z uwagi na swoje gabaryty, nie są natomiast zbyt łatwym do przewożenia ekwipunkiem. W jaki sposób bezpiecznie je przewozić?

Wciąż najpopularniejsze są uchwyty na narty

Póki co najchętniej wybieranym przez Polaków sposobem na przewożenie sprzętu zimowego są uchwyty na narty. Mocuje się je do relingów dachowych przy pomocy specjalnych zapięć. Dzięki tej metodzie możemy przewozić na dachu nawet 6 par nart. Dodatkowo, w celu ochrony sprzętu przed negatywnym działaniem soli, piasku, błota i wody – ciekawym rozwiązaniem są specjalne pokrowce. W kwestii technicznej, narty powinno się mocować stabilnie, tyłem do kierunku jazdy.

Bagażnik magnetyczny ciekawym rozwiązaniem

Drugą interesującą opcją przewożenia nart jest bagażnik magnetyczny na narty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają relingów dachowych i nie mają możliwości zamontowania uchwytów. System działania bagażnika magnetycznego jest bardzo prosty, bowiem opiera się na kilku przyssawkach, które należy przytwierdzić do bagażnika. W kwestii technicznej, należy zadbać o dokładne wyczyszczenie dachu samochodu, by przyssawki dokładnie przywarły do tej przestrzeni i jednocześnie nie porysowały lakieru.

bagażnik magnetyczny na narty

Bagażnik magnetyczny na narty (źródło: motoautko.pl)

Box dachowy

Popularnym sposobem przewożenia sprzętu jest również box dachowy. Mieści on zdecydowanie więcej sprzętu. Można tam wrzucić dodatkowo buty narciarskie oraz ubrania. Jednocześnie jest on zamknięty, więc sprzęt nie jest narażony na działanie wody, błota oraz soli. Problem polega jednak na jego przechowywaniu. Nie każdy posiada duży garaż, w którym można go schować, co z kolei powoduje sporą uciążliwość.

Wnętrze samochodu

Mimo wielu ciekawych rozwiązań, dostępnych na rynku, wiele osób wciąż decyduje się na przewożenie sprzętu w samochodzie. Trzeba zaznaczyć, że jest to najmniej optymalne rozwiązanie, ponieważ narty zabierają bardzo dużo miejsca, a do tego nie zawsze wystarczy położyć tylne siedzenie, aby zmieścić sprzęt dla wysokiej osoby. Dodatkowo warto zaznaczyć, że przewożenie sprzętu narciarskiego w środku pojazdu nie zawsze jest dozwolone ani do końca bezpieczne. Taki zakaz wprowadziła na przykład Austria, gdzie możemy za to otrzymać mandat.

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany