Stawiasz na pełen profesjonalizm, wygodę, a także bezpieczeństwo i ochronę zdrowia podczas jazdy na rowerze? Jeśli tak, z pewnością interesuje Cię dobór pełnego stroju, który zapewni Ci wszystko to, czego oczekujesz. Zobacz, z czego składają się pełne stroje rowerowe, w jakich wyczynowcy i zapaleni amatorzy pokonują długie trasy w każdych warunkach.

Zacznij od bielizny

Termoaktywna bielizna to klucz do zachowania suchego ciała i odpowiedniej jego temperatury. Jak to działa? Specjalne materiały, z których wykonuje się termoaktywne koszulki, np. wełna merynosów, lub sztuczne materiały, wyprowadzają wilgoć i pot na zewnątrz, dzięki czemu wewnętrzna część materiału mająca styczność z ciałem pozostaje sucha. W ten sposób organizm zachowuje odpowiednią temperaturę, nie przegrzewając się nadmiernie, ani nie tracąc ciepła poprzez kontakt z mokrym, zimnym materiałem. Dobra potówka powinna być idealnie dopasowana do ciała, dzięki czemu można na nią założyć wszystkie stroje rowerowe.

Wybierz specjalne koszulki i spodenki

Koszulki rowerostroje rowerowe męskiewe w większości działają podobnie jak koszulki termiczne. Ich zadaniem jest również dobre dopasowanie się do ciała, które ma zapewnić wygodę i odpowiednią aerodynamikę. Często są wyposażone w antypoślizgową gumę, która zapobiega przemieszczaniu się koszulki po ciele. Charakterystyczne dla koszulek rowerowych są głębokie kieszenie na plecach, do których rowerzyści chowają najpotrzebniejsze rzeczy, jak batoniki czy telefony.

Spodenki to już bardziej zaawansowany technologicznie element stroju rowerowego. Jest tak, ponieważ wyposażone są we wkładkę, która chroni okolice krocza przed nadmiernym ocieraniem się o siodełko i odciskami, zapewniając pełną wygodę. Naturalnie zakłada się je na gołe ciało bez bielizny. Dodatkowa bielizna pod wkładką mogłaby powodować otarcia, a także nadmierne przegrzewanie się organizmu w szczególnie wrażliwych miejscach. Jeśli jeździsz na rowerze przez cały rok, wówczas z pewnością zainteresują Cię długie spodnie. Wykonane są w zasadzie identycznie jak krótkie spodenki, choć ze względu na porę roku, w której są używane, częściej robi się je z grubszych materiałów.

 

Jeździsz jesienią i zimą? Wybierz coś cieplejszego

Wybierając bluzy lub kurtki rowerowe postaw na takie, które posiadają ocieplaną stójkę chroniącą szyję przed zimnym wiatrem. Istotne jest również, by posiadały przynajmniej jedną wodoodporną kieszeń na plecach. Podczas zakupu sprawdź na metce lub dowiedz się od sprzedawcy, na jakie temperatury przeznaczona jest dana bluza.

W kwestii spodni masz do wyboru dopasowane do ciała getry oraz luźniejsze spodnie ze ściągaczami lub zamkami na dole, które pozwalają idealnie dopasować je do butów.

Rękawiczki i skarpetki

Rękawiczki i skarpetki to drobne elementy stroju rowerowego, które jednak są bardzo niedoceniane. Dobre rowerowe rękawiczki z żelowymi wkładkami odciążają dłonie, na których spoczywa znaczna część ciężaru ciała podczas pochylonej pozycji, w jakiej jeździmy na rowerze. Z kolei specjalistyczne skarpetki nie tylko zapewniają stopie wygodę, ale również odpowiednio wentylują, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.

Buty SPD

Profesjonalne buty na rower pozwalają osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż zwykłe, sportowe obuwie. Dzieje się tak, dlatego że wpięty w pedał but umożliwia nie tylko napędzanie zębatek poprzez dociśnięcie korby, ale również ciągnięcie korby z dołu do góry.

W tak skompletowanym stroju rowerowym możesz mierzyć się z długimi i wymagającymi trasami w każdych warunkach. Nie zapomnij oczywiście o kasku i okularach, wszak bezpieczeństwo i dobra widoczność to podstawy bezpieczeństwa.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany