Czy planujesz w tym sezonie wyjazd na narty? Czy na co dzień spędzasz długie godziny przed biurkiem? Czy twoje ramiona męczą się nawet podczas przyniesienia zakupów z samochodu do domu? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest dla ciebie!

Białe szaleństwo za pasem, a ty wciąż nie jesteś do niego odpowiednio przygotowany? Nic straconego! W dzisiejszych czasach trudno w pełni zadbać o sylwetkę, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę wiążącą się z siedzącym trybem życia. Narty to jednak sport wymagający nienagannej kondycji, dlatego też warto przygotować ciało na zwiększoną dawkę wysiłku. Dzięki temu nie tylko unikniemy czyhających na stoku groźnych kontuzji, ale też nie stracimy zapału do kolejnych zjazdów. W tym artykule poznasz sprawdzone sposoby na wzmocnienie górnych partii mięśni.

Góra stabilizuje całość

Jazda na nartach bez dwóch zdań jest sportem wymagającym. Tyczy się to zarówno psychiki, która codziennie wystawiana jest na niekorzystne warunki i walkę z naturą, lecz przede wszystkim dla organizmu. Podczas zjazdu niezbędne jest utrzymywanie jednej pozycji, z delikatnymi tylko odchyleniami podczas skrętu. W tej sytuacji największą rolę odgrywają dolne partie mięśni, takie jak pośladki i nogi – o sposobach na przygotowanie ich piszemy w innym artykule. Równie ważne jest jednak przygotowanie ramion, które w trakcie zjazdu mają za zadanie stabilizować cały organizm. Jest zatem niezmiernie ważne, by były one w należytej kondycji!

Rozgrzewka podstawą treningu

Nasz trening zaczynamy zawsze od stosownej rozgrzewki. Powinna ona trwać około 15 minut, w trakcie których wykonywać będziemy lekkie ćwiczenia aerobowe na przyrządach takich jak orbitrek, rower stacjonarny czy też ergometr (tzw. „wioślarz”). Do tego dorzućmy proste ćwiczenia na rozruszanie konkretnych grup mięśni: pompki, wymachy, krążenia i przysiady – wszystko bez obciążenia. Po rozgrzewce zróbmy 2-3 minuty przerwy potrzebne na ochłonięcie organizmu. Po tym możemy przejść do ćwiczeń.

mięśnie ramion narty

Ramiona + korpus

Przy przygotowaniu na narty górnych partii mięśni szczególnie ważne są wszystkie ćwiczenia wzmacniające korpus i mięśnie ramion. Trening powinien obejmować zatem kompleksowe przygotowanie mięśni rąk: mięśni dwugłowych i trójgłowych, barków i „kaptura”, nie zapominając przy tym o istotnych dla narciarza przedramionach i nadgarstkach. Ważne jest też przygotowanie pleców i klatki piersiowej wraz ze stabilizatorami – nie tylko będą one niezbędne przy pewnym chwycie kijów, lecz także uchronią wewnętrzne narządy podczas upadku. Należytą uwagę należy także przywiązać do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które poprawią wydolność naszego organizmu – narciarstwo jest bowiem sportem wytrzymałościowym, podczas którego nierzadko na stoku spędzać będziemy całe dnie.

Zacznij wcześniej!

Najlepiej będzie, jeśli nasze treningi rozpoczniemy na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem i stopniowo będziemy zwiększać obciążenia. Dzięki temu unikniemy łatwego zniechęcenia, którym zareaguje rzucony „na głęboką wodę” organizm. Odpowiednio rozplanowane ćwiczenia sprawią również, że ciało będzie lepiej zahartowane na zmieniające się warunki. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, ćwiczenia powinniśmy rozpocząć maksymalnie na miesiąc przed wyjazdem. Tyczy się to zwłaszcza tych osób, którym zdarzyło się zaniedbać swoją kondycję – dzięki temu nie „odpadną” one już po pierwszym dniu spędzonym na stoku.

Zobacz również jak skutecznie zadbać o mięśnie nóg, by uniknąć bolesnych kontuzji.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany