Szkodliwe działanie smogu jest szczególnie dotkliwe w okresie zimy. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Mieszanka pyłów wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także skórę. Jak smog wpływa na cerę? Jak się chronić? Dowiedz się, co należy robić, by zapewnić skórze bezpieczeństwo.

Smog – co to takiego?

Smog jest mieszaniną pyłów, kurzu i substancji chemicznych. Odczuwalny jest szczególnie w dużych miastach ze względu na przemysł, dużą ilość spalin samochodowych, ogrzewanie mieszkań i domów śmieciami, drewnem bądź węglem. Szkodliwe substancje mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z układem oddechowym i krwionośnym. Niektóre skutki zanieczyszczonego powietrza są odczuwalne od razu. Do najpopularniejszych należą:

  • trudności z oddychaniem,
  • bóle głowy,
  • sucha, podrażniona skóra.

Przekroczone normy smogu

W większości polskich miast normy smogu są znacznie przekroczone. W takie dni, w których stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest naprawdę wysokie, należy przede wszystkim zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz. Warto także wyposażyć się w maskę antysmogową ze specjalnymi filtrami, które zatrzymują szkodliwe substancje. Natomiast korzystanie z oczyszczaczy powietrza i hodowanie roślin doniczkowych poprawi jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Wpływ smogu na skórę

Smog negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd i kondycję naszej skóry, której podstawowym zadaniem jest ochrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Działanie pyłów i metali ciężkich obecnych w powietrzu sprawia, że Twoja skóra staje się sucha, przebarwiona, podrażniona i traci swoją elastyczność. Smog niszczy barierę ochronną, spowalnia proces regeneracji i zwiększa także ryzyko pojawienia się alergii skórnych. Cera staje się bardziej wrażliwa, a na jej powierzchni mogą pojawiać się ciemne plamy. Podstawowa pielęgnacja skóry może okazać się niewystarczająca, dlatego producenci kosmetyków postanowili stworzyć specjalne produkty, których działanie jest skierowane na ochronę przed smogiem.

Kosmetyki antysmogowe

Kosmetyki antysmogowe powinny posiadać antyoksydanty, które odpowiedzialne są za usuwanie wolnych rodników. Bardzo istotna jest również witamina B, która pozwala na regenerację skóry i odbudowę jej bariery ochronnej. W kosmetykach antysmogowych powinny znaleźć się również substancje, które dodatkowo ją nawilżą. Wszystko to znajdziesz w wysokiej jakości produktach, które zostały stworzone z myślą o ochronie skóry narażonej na działanie szkodliwych substancji. Aby dowiedzieć się więcej na temat produktów i ich właściwości, sprawdź jak wygląda ochrona przed smogiem z kosmetykami Arkana.

Pielęgnacja skóry narażonej na działanie smogu

Pielęgnacja twarzy składa się z trzech etapów: oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie. Ważną rolę odgrywa tutaj złuszczanie, czyli usuwanie martwego naskórka i dogłębne oczyszczanie ze zgromadzonych w skórze toksyn. Najlepiej używać peelingu enzymatycznego bądź spróbować własnoręcznie stworzyć domowy peeling do twarzy na bazie naturalnych składników. Więcej informacji na temat tego jak go zrobić znajdziesz tutaj: Domowy peeling do twarzy i ciała – jaki i jak często go robić?.

Świadomość szkodliwego wpływu smogu na Twoją twarz pozwoli Ci na bardziej świadome i dokładne wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Domowy peeling do twarzy i właściwie dobrane kosmetyki pozwolą na kompleksową ochronę przed pyłem i kurzem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany