Gdy zaczynamy rozważać, jak ubrać się na stok, pierwsze myśli są dość oczywiste. Nieprzemakalna kurtka, ciepłe buty, odpowiednie akcesoria – o tym pamiętamy wszyscy. Często jednak zapominamy o… bieliźnie!

Solidna podstawa stroju

Przywiązywanie wagi do doboru odpowiedniej bielizny wciąż nie jest powszechne wśród polskich narciarzy. To duży błąd – dobrej jakości koszulka i legginsy potrafią wydatnie przyczynić się do poczucia pełnego komfortu, jakie jest niezbędne podczas zimowych wyczynów. Pamiętając o zasadzie ubierania się warstwami, można by rzec, że pierwsza, najniższa warstwa „cebulki” traktowana jest trochę po macoszemu. Jaki ubiór powinien zatem znajdować się najbliżej ciała zimowego sportowca?

Bielizna? Tylko termoaktywna!

W temacie bielizny dla aktywnych wybór może być tylko jeden: odzież termiczna. Jest to sprzęt stworzony specjalnie z myślą o sportowcach, którzy nie uznają kompromisów podczas uprawiania ulubionych aktywności. Tego typu odzież zapewnia niezbędną ergonomię i swobodę ruchów, osiąganą dzięki dokładnemu dopasowaniu do kształtu ciała. Ponadto włókna, z których uszyta jest bielizna termiczna sprawiają, że wydzielany przez ciało pot nie wsiąka w nią, a zostaje skutecznie odparowany. Tyczy się to zarówno tkanin naturalnych, jak również syntetycznych. Właściwość ta sprawia, że na stoku nie będzie mowy o wyziębianiu organizmu, co jest największym mankamentem podczas używania standardowej bielizny bawełnianej. Dzięki odparowaniu potu cały materiał „oddycha”, co przyczynia się do zachowania odpowiedniego pH skóry. Sprawia to, że taki ubiór jest optymalnym wyborem nie tylko dla osób z problemami dermatologicznymi. Warto też wspomnieć o technologii bezszwowej, w której zazwyczaj wykonana jest zarówno bielizna termiczna męska, jak też bielizna termiczna damska. Dzięki temu możesz zapomnieć o otarciach i zadrapaniach spowodowanych intensywnym sportowym wysiłkiem.

Dobór odpowiedniego materiału

Zanim jednak kupisz komplet oddychającej bielizny, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jeśli zimowa aktywność oznacza dla ciebie długie piesze wędrówki, wybierz dość gruby, naturalny materiał – na przykład wełnę merynos. Naturalna owcza wełna, która jest podstawowym składnikiem tej tkaniny zapewni maksymalny komfort i wysoki poziom ciepła nawet podczas nocowania pod namiotem. Jeśli jednak twoją domeną jest intensywny sportowy wysiłek, wybierz materiał syntetyczny, taki jak cienki poliamid lub poliester. Włókna syntetyczne o wiele lepiej odprowadzają pot, co ma olbrzymie znaczenie zwłaszcza podczas wszelkich treningów nastawionych na kardio. Pamiętaj jednak, że tego typu tkanina o wiele gorzej absorbować będzie nieprzyjemne zapachy, dlatego warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka jej kompletów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany