Sezon narciarski – jak się przygotować, na co zwrócić uwagę i od czego zacząć? W takim razie nasz artykuł powinien Ci nieco otworzyć oczy na pewne kwestie, które są zdecydowanie jednymi z najważniejszych, jeśli chodzi o przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Powiemy sobie od czego należy zacząć takie przygotowania, aby bez większych problemów potem cieszyć się zimowym szaleństwem.

Zacznij odpowiednio wcześniej

Warto rozpocząć przygotowania nawet na 3-4 miesiące przed rozpoczęciem sezonu. Dlaczego tak wcześnie? Otóż wiele początkujących osób myśli, że przygotowanie do sezonu narciarskiego, to tak naprawdę jedynie sprawdzenie sprzętu i to wszystko. Tymczasem jest tutaj ważny także aspekt kondycyjny, jak również wytrzymałościowy.

Warto wcześniej zadbać o to, aby na stoku nie zabrakło nam oddechu, ponieważ narciarstwo jest prostym, ale jednocześnie wyczerpującym sportem. Jeśli chcesz cieszyć się w pełni zimowym szaleństwem, to warto na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem zaplanować sobie przygotowania, na które będą się składały niżej wymienione czynności.

Zobacz z czym masz trudności

Jeśli w zeszłym roku na nartach narzekałeś na kondycję, to koniecznie warto od czasu do czasu pobiegać. Bieganie jest świetne, jeśli chodzi o budowanie kondycji oraz wytrzymałości. Dobrze by było również zapisać się na siłownię, ponieważ warto także wzmocnić mięśnie, aby zapobiegać ich urazom.

Koniecznie powinieneś wzmocnić stawy kolanowe, które na stoku są niezwykle mocno obciążone, a ich urazy należą do jednych z najczęstszych z którymi spotykają się narciarze. Tutaj również wiele można zdziałać ćwiczeniami siłowymi i odpowiednio dobranym treningiem. Jeśli nie bardzo wiesz od czego w kwestii treningu siłowego zacząć, to najlepiej byłoby zgłosić się do trenera personalnego, który ułoży dla Ciebie odpowiedni plan treningowy. W ten sposób ćwiczenia będą dopasowane do Twojego stopnia zaawansowania. Nie musisz obawiać się, że ktoś od razu rzuci Cię na głęboką wodę.

Rozciąganie przed wyjazdem na narty również należy do spraw obowiązkowych. Powinieneś pamiętać o tym, aby regularnie się rozciągać. To zdecydowanie zmniejszy ryzyko jakiegoś urazu na stoku, ponieważ Twoje stawy i mięśnie będą przygotowane na znacznie szerszy zakres ruchu. Tymczasem wiele osób zwyczajnie tego typu rzeczy ignoruje, a potem dziwią się, że spotykają ich różnego rodzaju urazy i problemy z kontuzjami.

3 komentarze

 1. Avatar
  ChocoMonster

  Dobrze wspomnieć o tym wcześniej 🙂 Ja na szczęście jestem aktywna cały rok, więc nie muszę się o to martwić 🙂

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Arnow cm3 Trec

  Pierwszy taki artykuł, na jaki natrafiłem w tym sezonie. Wyraźny sygnał, że czas zabrać się do roboty, grunt to wyrobienie formy i faktycznie oczywiście rozciąganie.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany