Kontuzje i urazy są częstym problemem osób prowadzących aktywny styl życia i uprawiających sporty. Sporadycznie mogą się przytrafić każdemu. Zbyt intensywny trening, niegroźny wypadek w czasie ćwiczeń – oto najczęstsze przyczyny urazów. Są jednak tacy, którzy mają wręcz naturalną skłonność do kontuzji. Skąd się biorą takie problemy?

Nieprawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń

Źle zaplanowany trening oraz niewłaściwe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń to najczęstsze problemy. Wśród kontuzjowanych najliczniejszą grupę stanowią biegacze oraz miłośnicy siłowni. Jakie są ich najczęstsze błędy? Zazwyczaj jest to zbyt intensywny trening, skutkujący przeciążeniem mięśni i stawów. Zła pozycja przybierana w czasie ćwiczeń i brak rozgrzewki to kolejne czynniki, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko urazów. Zbyt małe przerwy pomiędzy treningami to kolejny grzech amatorów tych sportów. Dlaczego? Organizm, który nie zdążył się zregenerować po poprzednim treningu, już zostaje poddany kolejnej próbie. Skutki takiej nadgorliwości mogą być dla sportowca dość bolesne.kontuzje

Osłabione kości i stawy

Skłonność do kontuzji jest poważnym problemem w przypadku tych osób, które cierpią z powodu osłabionych kości i stawów. W wielu przypadkach problem ten może rozwiązać dobrze dobrany suplement diety, który odżywi i kości, i stawy. Czasem jednak za zły stan układu ruchowego odpowiedzialna jest nie tylko dieta, ale i choroby. Czy takie problemy mogą stać się dla aktywnych osób ograniczeniem? Nie. Wystarczy dobrze dopasować dyscyplinę sportu, przy czym osobom szczególnie narażonym na kontuzje zaleca się zajęcia na basenie.

Ach, ta genetyka

Zdaniem naukowców niektórzy skłonność do kontuzji mogli odziedziczyć po swych przodkach. Jeden z londyńskich profesorów już w latach 90. rozpoczął serię badań, które miały przynieść odpowiedź na pytanie: w jaki sposób geny mogą wpływać na zwiększone ryzyko złamań kości i problemów ze ścięgnami w trakcie uprawiania sportów. Badania trwają nadal, a ich celem jest już nie tylko ustalenie wpływu genów na możliwości sportowców, ale i ustalanie najlepszych w danym przypadku programów treningowych.

Kontuzje a płeć

Jeszcze nie tak dawno mówiono, że płeć ma istotny wpływ na skłonność do kontuzji. Dziś wiadomo, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są w takim samym stopniu narażeni na urazy w czasie uprawiania sportu. Bez względu na płeć należy zatem stosować się do podstawowych zasad zdrowego życia oraz odpowiedzialnego uprawiania sportów. I panie, i panowie muszą pamiętać o racjonalnej diecie, zapewniać swym stawom maksymalną ochronę, zażywać odpowiedni suplement diety i układać plan treningowy w taki sposób, by nadmiernie nie obciążać układu ruchu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany