Wybór pomiędzy zakupem a wypożyczeniem sprzętu narciarskiego to coroczny dylemat miłośników białego szaleństwa. Co jest bardziej opłacalne? Kiedy zdecydować się na zakup sprzętu?

Sporty zimowe: wyzwania, związane ze sprzętem

Uprawianie sportów zimowych to ogromna przyjemność, związana jednak z określonymi wydatkami. Zakup dobrego sprzętu sportowego (gdyż tylko taki można nazwać dobrą inwestycją) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Niełatwym zadaniem jest też składowanie i przewóz zakupionego zestawu. Problem istotny zwłaszcza wtedy, gdy planujemy urlop w zagranicznych kurortach. Trudności może też sprawiać właściwa konserwacja sprzętu a skutki zaniedbania tego obowiązku mogą być dość bolesne (urazy, zniszczenie nart, koszty finansowe).

Dylematów, związanych z zakupem nie mają sportowcy i narciarze, regularnie korzystający ze stoków. W ich przypadku, zakup lub wymiana zużytego sprzętu na nowszy to konieczność. Dla osób początkujących może to jednak być dość trudne wyzwanie. Czy lepszą alternatywą jest wypożyczenie nart?

 

Wady i zalety wypożyczania sprzętu

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego mają tyleż zwolenników, co przeciwników. Najważniejszą zaletą wypożyczania jest oczywiście opłacalność finansowa. Płacimy za czas użytkowania sprzętu, który – w założeniu – powinien być dobrej lub bardzo dobrej jakości. Nie musimy martwić się o smarowanie i zabiegi konserwacyjne. Nie dotyczy nas też problem zorganizowania transportu. W większości przypadków możemy dodatkowo skorzystać z profesjonalnej porady. Wypożyczanie to optymalne rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą „przetestować” sprawność określonego typu nart.

Wady? Korzystanie z wypożyczalni w środku sezonu narciarskiego może okazać się mało komfortowe. Zawsze istnieje ryzyko otrzymania nart zniszczonych, źle przygotowanych do trasy lubpo prostu nieodpowiadających naszym wymaganiom (albo umiejętnościom).

kaski narciarski PMproSHop

 

Kiedy warto skompletować własny zestaw narciarski?

Sportowcy aktywni nie tylko w trakcie sezonu przekonują, że zawsze warto inwestować we własne narty i akcesoria. Wypożyczanie jest faktycznie polecane osobom początkującym i podróżnym, którzy nie mają możliwości transportu wyposażenia. W każdym, innym przypadku zaleca się skorzystanie z porady profesjonalnego sprzedawcy w celu doboru najbardziej optymalnego modelu nart. Nie istnieje jedna, skuteczna metoda wyboru idealnej pary „desek”. Dla jednych będą to stabilne modelu typu allround, inni pokochają produkty, stworzone z myślą o wymagających trasach.

Do tego dochodzi oczywiście zestaw podstawowych akcesoriów (kaski, ochraniacze, kijki) i sportowy strój (kombinezon, kurtki, bielizna termiczna). Skompletowanie pełnego zestawu narciarskiego warto rozpocząć na kilka miesięcy przed sezonem. W celu obniżenia kosztów możemy śledzić promocje na sprzęt sportowy i – w razie zainteresowania – dopytać o możliwość zakupu ratalnego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany