Wybór pomiędzy zakupem a wypożyczeniem sprzętu narciarskiego to coroczny dylemat miłośników białego szaleństwa. Co jest bardziej opłacalne? Kiedy zdecydować się na zakup sprzętu?

Sporty zimowe: wyzwania, związane ze sprzętem

Uprawianie sportów zimowych to ogromna przyjemność, związana jednak z określonymi wydatkami. Zakup dobrego sprzętu sportowego (gdyż tylko taki można nazwać dobrą inwestycją) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Niełatwym zadaniem jest też składowanie i przewóz zakupionego zestawu. Problem istotny zwłaszcza wtedy, gdy planujemy urlop w zagranicznych kurortach. Trudności może też sprawiać właściwa konserwacja sprzętu a skutki zaniedbania tego obowiązku mogą być dość bolesne (urazy, zniszczenie nart, koszty finansowe).

Dylematów, związanych z zakupem nie mają sportowcy i narciarze, regularnie korzystający ze stoków. W ich przypadku, zakup lub wymiana zużytego sprzętu na nowszy to konieczność. Dla osób początkujących może to jednak być dość trudne wyzwanie. Czy lepszą alternatywą jest wypożyczenie nart?

 

Wady i zalety wypożyczania sprzętu

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego mają tyleż zwolenników, co przeciwników. Najważniejszą zaletą wypożyczania jest oczywiście opłacalność finansowa. Płacimy za czas użytkowania sprzętu, który – w założeniu – powinien być dobrej lub bardzo dobrej jakości. Nie musimy martwić się o smarowanie i zabiegi konserwacyjne. Nie dotyczy nas też problem zorganizowania transportu. W większości przypadków możemy dodatkowo skorzystać z profesjonalnej porady. Wypożyczanie to optymalne rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą „przetestować” sprawność określonego typu nart.

Wady? Korzystanie z wypożyczalni w środku sezonu narciarskiego może okazać się mało komfortowe. Zawsze istnieje ryzyko otrzymania nart zniszczonych, źle przygotowanych do trasy lubpo prostu nieodpowiadających naszym wymaganiom (albo umiejętnościom).

sprzet-narciarski Adventure Sports

 

Kiedy warto skompletować własny zestaw narciarski?

Sportowcy aktywni nie tylko w trakcie sezonu przekonują, że zawsze warto inwestować we własne narty i akcesoria. Wypożyczanie jest faktycznie polecane osobom początkującym i podróżnym, którzy nie mają możliwości transportu wyposażenia. W każdym, innym przypadku zaleca się skorzystanie z porady profesjonalnego sprzedawcy w celu doboru najbardziej optymalnego modelu nart. Nie istnieje jedna, skuteczna metoda wyboru idealnej pary „desek”. Dla jednych będą to stabilne modelu typu allround, inni pokochają produkty, stworzone z myślą o wymagających trasach.

Do tego dochodzi oczywiście zestaw podstawowych akcesoriów (kaski, ochraniacze, kijki) i sportowy strój (kombinezon, kurtki, bielizna termiczna). Skompletowanie pełnego zestawu narciarskiego warto rozpocząć na kilka miesięcy przed sezonem. W celu obniżenia kosztów możemy śledzić promocje na sprzęt sportowy i – w razie zainteresowania – dopytać o możliwość zakupu ratalnego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany