Stawy kolanowe są szczególnie narażone na przeciążenia w przypadku osób uprawiających aktywnie biegi, bądź uczestniczących w grach zespołowych. Nie zawsze kontuzję da się wyleczyć maścią rozgrzewającą oraz odpoczynkiem. Często koniecznością jest skorzystanie z bardziej zaawansowanych rozwiązań, do których z pewnością możemy zaliczyć stabilizator.

Rodzaje stabilizatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stabilizatorów na kolano. Stosowanie określonego typu jest zależne w dużej mierze od charakteru kontuzji. Pierwszym stabilizatorem na kolano, jaki możemy wyróżnić, jest opaska bezszwowa. Celem jej zastosowania jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej temperatury w okolicy stawu oraz ochrona przed tzw. „urazami z zewnątrz”. Opaska sprawdza się w przypadku lekkich nadwerężeń.stabilizacja kolana

Ściągacz kolana będzie wskazany dla osób pragnących rehabilitować kolano po przebytym urazie. Co ciekawe może być także stosowany w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Ściągacz świetnie stabilizuje i zmniejsza obciążenie na stawy.

Kolejnym typem jest stabilizator siatkowy. Stosowany jest w stanie mocnego bólu, a także obrzęku, który powstał w wyniku kontuzji. Stabilizator wskazany jest również w przypadku złamań a także osłabienia aparatu więzadłowego.

Stabilizator neoprenowy nie tylko pomaga w leczeniu urazów, ale także chroni przed ponownym odniesieniem kontuzji. Przeważnie wyposażony jest w elementy z siateczki, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza.

Cechy stabilizatora

Skoro wymieniliśmy już rodzaje stabilizatorów na kolano, to warto teraz pokrótce omówić cechy idealnego produktu z tej kategorii. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wysoka jakość materiału. Musi on zapewniać bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Dobry stabilizator na kolano jest także elastyczny. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku modeli zakładanych przez stopę. Inne istotne cechy tego typu produktu to szybkie odprowadzanie wilgoci oraz łatwość zakładania. Niektóre modele mogą być wyposażone w tzw. amortyzator rzepki.

Kryteria wyboru

Wybierając stabilizator kolana należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak rodzaj oraz wielkość urazu. Przecież nie ma potrzeby kupowania drogiego stabilizatora neoprenowego w przypadku lekkiej kontuzji. Za każdym razem najlepiej jest poradzić się specjalisty, który po pierwsze zdiagnozuje, a po drugie zaproponuje najlepszą metodę leczenia.

Stabilizator ma ogromne znaczenie w leczeniu kontuzji kolana. Pozwala szybko wrócić do pełnej formy i zapobiega pogłębianiu się urazu. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie dobrany w sposób prawidłowy.

3 komentarze

 1. Avatar
  Grzesiek

  Osobiście po kilku „wykręceniach” kolana, przez pewien okres stosowałem stabilizator podany w linku. Jak to się mówi: zrobił robotę 😉 Oczywiście służył mi tylko przez pewien czas, bo jestem jeszcze młody 😛 i staw się na szczęście zregenerował

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Anna

  Ja używam ortezy. Kolano nabyło kontuzji w czasie tańca i najgorsze jest dla mnie to, że muszę zrezygnować z tej aktywności na kilka miesięcy.

  Odpowiedz
 3. Avatar
  rafix

  Ja uzywalem opaski Knee Active Plus i jestem naprawdę zadowolony z efektu. Zamówilem przez internet, trafilem na promocję wiec cena tez była całkiem do przyjęcia.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany