Wielu zapalonych kolarzy i rowerzystów korzysta z rozwiązań, które ułatwiają jazdę, pozwalają wybić się ponad przeciętność i osiągnąć lepsze wyniki. Do takich rozwiązań należy system zatrzaskowy SPD (Shimano Pedaling Dynamics), który pozwala zespolić buty rowerzysty z pedałami w rowerze. W jaki sposób przekłada się to na jazdę i dla kogo przeznaczone są buty i pedały SPD?

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli decyduje się już na uprawianie konkretnego sportu, to należy odpowiednio zainwestować w siebie oraz w wykorzystywany sprzęt. Takie osoby nie oszczędzają na specjalistycznych gadżetach, które mogą wpłynąć na komfort uprawianego sportu oraz na osiągane wyniki. Jeżeli chociaż w minimalnym stopniu interesujemy się rowerami i kolarstwem, to na pewno słyszeliśmy już o mechanizmie zatrzaskowym SPD.

Zarówno but rowerzysty, jak i pedał w rowerze z systemem SPD posiada specjalne wypustki, które spięte razem idealnie do siebie przylegają. Dzięki takiemu rozwiązaniu but jest przymocowany do pedałów, a tym samym siła, jaka jest przekazywana napędowi jest dużo lepiej wykorzystywana. Takie pedały i buty wcale nie są przeznaczone jedynie dla zawodowców – coraz częściej znajdują swoich zwolenników również wśród amatorów. Pedały SPD w sklepie Mike Sport można kupić już nawet za niewiele ponad 100 zł, a komfort jazdy oraz wydajność samego pedałowania będą odczuwalne bardzo wyraźnie.

Większa stabilność

Pedały SPD sprawiają, że zyskujemy większą stabilność, ponieważ but nie ześlizguje nam się podczas pedałowania. Jazda jest dużo wydajniejsza, dzięki temu, że dużo lepiej wykorzystywany jest mechanizm: jedna noga pcha, a druga ciągnie pedał. Wielu pewnie się zastanawia, co się dzieje w przypadku, kiedy się przewrócimy. Bez obaw, but samoczynnie wypina się wówczas z pedałów. Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy przemyśleć, a mianowicie buty co tego typu mechanizmu.

Buty SPD dzielimy na szosowe, turystyczne i MTB.

  • Szosowe – przystosowane są do jazdy na kolarce, czyli rowerze szosowym. Chodzenie w takich butach jest bardzo trudne, ponieważ charakteryzują się one twardą i płaską podeszwą. Takie buty są jednak przeznaczone do nieco innych pedałów, jak SPD SL.
  • Turystyczne – zwane są inaczej trekkingowymi. Podeszwa umożliwia codzienne chodzenie, a same buty są bardzo wygodne. Buty te przypominają normalne buty trekkingowe, jednak można do nich przykręcić bloki SPD.
  • MTB – posiadają mniej twardą podeszwę od szosowych, co sprawia, że można się w nich na tyle swobodnie poruszać, że istnieje możliwość podbiegania z rowerem pod górkę. Wypustki na podeszwie wpływają na łatwiejsze poruszanie się po bardziej wymagającym terenie. Buty te są bardzo wytrzymałe, dzięki oblaniu go w odpowiednich miejscach gumą.

Czy warto jest zainwestować w buty i pedały SPD? Osoby, które z nich nie korzystają, z pewnością nie czują takiej potrzeby. W momencie, kiedy jednak staramy się poprawić efektywność jazdy oraz własne wyniki wówczas warto postawić na takie rozwiązanie. Gdy już raz spróbujemy jazdy w oparciu o mechanizm SPD dostrzeżemy wiele jego zalet i z pewnością zastanowimy się nad zakupem takich pedałów i butów.

3 komentarze

  1. Tomek

    Jest to dobre rozwiązanie do szybszego poruszania się na rowerze. Ułatwia samą jazdę, która staje się przyjemniejsza.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany