Jak leczyć kontuzje barku

Kontuzje barku najczęściej dotykają kulturystów a także hokeistów. W większości przypadków urazy te mają charakter przeciążeniowy. W jego wyniku w obrębie barku powstaje stan zapalny, którego objawem jest dokuczliwy ból.

Równie często urazy barku powstają w wyniku zwichnięcia. Geneza urazu może być zatem różna. Pytanie tylko w jaki sposób leczyć tego typu kontuzję?

Diagnoza

Aby rozpocząć skuteczne leczenie należy w pierwszej kolejności zdiagnozować uraz. W tym celu należy wykonać szczegółowe badania. W pierwszej kolejności konieczny będzie dokładny wywiad lekarski. Na jego podstawie specjalista zleci dalszą część diagnostyki.

Kolejne badania, jakie należy wykonać, to odpowiednie zdjęcie rentgenowskie, USG barku, badania laboratoryjne, tomografia komputerowa a także tomografia rezonansu magnetycznego. Oczywiście nie musimy robić od razu wszystkich badań. Każde kolejne jest coraz bardziej szczegółowe i może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy.

Leczenie barku

Leczenie urazów stawu barkowego ma bardzo szeroki charakter. Tak jak w przypadku innych kontuzji jest ono uzależnione od rodzaju urazu. Jeżeli chodzi o kwestie przeciążeniowe, to niezbędne będzie unikanie forsowania stawu barkowego i unieruchomienie tej części ciała. To pozwoli na szybką regenerację stawu.

W przypadku jeśli zauważymy pojawienie się opuchlizny dobrze jest zastosować zimne okłady. Pomogą one w zmniejszeniu obrzęku i uśmierzą ból.

W przypadku poważniejszych kontuzji konieczne może się okazać zastosowanie środków farmakologicznych w postaci leków przeciwzapalnych oraz rozluźniających. Dodatkowo konieczne może się okazać podanie środków przeciwbólowych.

Ostatecznością w przypadku urazów barku jest leczenie operacyjne. Jest to jednak ostateczność. Operację przeprowadzamy w momencie, kiedy wszystkie inne metody zawiodą lub obraz urazu jednoznacznie wyklucza ich zastosowanie.

Kontuzji barku nie wolno lekceważyć. Nawracające urazy mogą bowiem prowadzić do rozwinięcia choroby zwyrodnieniowej. Jeśli jednak szybko zostanie postawiona diagnoza oraz trafimy na dobrą rehabilitację – mam szansę szybko wrócić do zdrowia.