Jeździmy na rowerze
Nie każdy człowiek profesjonalnie uprawia sport, jakim jest jazda na rowerze. Zdarza się, że na rower siadamy bardzo rzadko, a wszystko, dlatego że nie mamy na to zbyt wiele czasu. Z tego też względu nie każdy człowiek wyróżnia się wielkimi umiejętnościami jazdy na rowerze, a tym samym nie z każdym sprzętem sobie jest w stanie poradzić.
W takiej sytuacji trudno jest zdecydować się na rowery profesjonalne, lecz przeciwnie powinniśmy wybrać rowery górskie dla amatorów, które to są dostosowane do naszych możliwości, potrzeb i oczekiwań, a co więcej będą w pełni bezpieczne, dlatego też bez żadnych problemów będziemy mogli udać się na szlak górski i pojeździć na rowerze.
Współcześnie wszystkie rowery górskie dla amatorów są tworzone tak, aby zapewnić im pełny komfort jazdy. Takie rowery są, bowiem odpowiednio przystosowane a tym samym nie sprawiają nam żadnych trudności. Dzięki temu możemy poruszać się z ich pomocą nie tylko w górach, ale także podczas codziennej jazdy na przykład po mieście.
Rowery górskie wyróżniają się dziś bardzo wielką popularnością a wszystko, dlatego, że nie tylko są wygodne, stabilne oraz bezpieczne, ale także są to rowery niezbyt drogie. To z kolei sprawia, że każdy może sobie na nie pozwolić, a tym samym nie narazić swego budżetu domowego na zbyt duże wydatki.
To sprawia, że rowery górskie kupują nie tylko dorośli dla siebie, ale także dla swoich dzieci oraz nastolatków. Jazda takimi rowerami jest w pełni bezpieczna albowiem są nie tylko komfortowe, ale i bardzo stabilne.
Wystartował sezon rowerowy
Sezon rowerowy w pełni i warto to wykorzystać spędzając czas na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób zostawia w domu kluczyki do samochodu, rezygnuje z zatłoczonej komunikacji miejskiej i wskakuje na rower. Czy to tylko chwilowa moda?
Miejmy nadzieje, że jest inaczej. Oto 5 powodów, dla których warto trwać w rowerowym postanowieniu:
1. Zdrowie
Podczas jazdy na rowerze kształtujesz łydki, pośladki oraz uda. Jazda rowerem to również świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Kiedy jedziesz pod górę i podrywasz kierownicę, pracują również ręce i mięśnie klatki piersiowej. Rower to także znakomity sposób, żeby wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują kręgosłup.
2. Oszczędność czasu
Rower jest zawsze gotowy do podróży. Nie wymaga specjalnych przygotowań. W przeciwieństwie do kierowców komunikacji miejskiej i samochodów nie musisz stać w korkach. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, ścieżkę czy park.
3. Oszczędność pieniędzy
Kupno i utrzymanie roweru jest dużo tańsze niż samochodu czy motocykla. Nie musisz mieć ubezpieczeń. Nie płacisz za benzynę ani za parking.
4. Dbanie o środowisko
Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Przesiadając się na rower dbasz o środowisko i nie przyczyniasz się do powodowania hałasu, którego poziom w centrach dużych miast, przekracza dopuszczalne normy.
5. Lepszy nastrój
Podczas jazdy na rowerze organizm wydziela endorfiny, które poprawiają samopoczucie. W tym czasie Podziwiasz otoczenie i odkrywasz wcześniej nieznane miejsca. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i zrelaksować.
Jaki strój na rower?
Jazda na rowerze pozwala na budowanie kondycji zdrowotnej i na kształtowanie w pożądany sposób swojej sylwetki. Jest sportem przeznaczonym dla ludzi w różnym wieku i o różnej płci. Aby go uprawiać należy wyposażyć się w rower i odpowiednią odzież sportową, jeśli chcemy zapewnić sobie maksimum komfortu podczas jazdy w zróżnicowanych warunkach. Gdzie kupić strój rowerowy i jak go dobrać do własnych potrzeb?
Rower coraz bardziej popularny
Raport Centrum Badania Opinii Publicznej pod tytułem „Aktywność Fizyczna Polaków” pokazuje, że jazda na rowerze jest jedną z najbardziej popularnych aktywności sportowych w naszym kraju. Aż 40 proc. z nas ćwiczy co najmniej raz na tydzień, podczas gdy w 2003 roku taką regularną aktywność fizyczną deklarowało tylko 9 proc. badanych.
Sport pozwala na odreagowanie stresu dnia codziennego, na utrzymanie i zbudowanie dobrej kondycji zdrowotnej i na spędzanie wspólnie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wśród ulubionych dyscyplin sportowych Polaków najczęściej wymieniana jest jazda na rowerze. Dyscyplinę tą uprawia 51 proc. osób, głównie w celach rekreacyjnych.
Cykliści jeżdżący często na rowerze, którzy startują w zawodach lub wyczynowo uprawiają ten sport, powinni zaopatrzyć się w odpowiedni strój na rower. Przydatny będzie on również dla osób, które chcą zmaksymalizować wygodę jazdy na jednośladzie.
Bawełna najgorszym wyborem
Wydawać by się mogło, że na rower powinniśmy założyć wygodne ubranie, który nie będzie krępował naszych ruchów. Jest w tym wiele prawdy, ale ubranie cyklisty nie powinno być wykonane z bawełny. Pomimo, że jest ona materiałem naturalnym, zbyt szybko absorbuje wilgoć. W efekcie kiedy pocimy się podczas wysiłku fizycznego, pot jest pochłaniany przez bawełniane włókna i zatrzymywany w koszulce, bluzie czy spodenkach. Bawełna nie jest w stanie oddawać wody na zewnątrz, przez co ciało rowerzysty przez cały czas ma kontakt z wilgocią, co jest niekomfortowe i wpływa powstawaniu otarć. Poza tym, w ten sposób organizm nie jest w stanie samodzielnie regulować temperatury, przez co może dojść do nadmiernego przegrzania lub wychłodzenia, szkodliwego dla naszego zdrowia.
Jaki zatem strój będzie najlepszy? Dobry sklep rowerowy powinien zaoferować swojemu klientowi strój wykonany z materiałów sztucznych, które są przewiewne, ułatwiają skórze oddychanie i szybko odprowadzają wodę na zewnątrz, czyli np. odzież termoaktywna. Sklep z rowerami to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chodzi o poszukiwania najlepszego, właściwego stroju na rower. Wybierzemy w nim koszulkę czy top na rower, krótkie spodenki, szorty lub legginsy, a także kurtki rowerowe oraz potrzebne akcesoria.
Profesjonalne sklepy dla rowerzystów oferują kompletne stroje dla cyklistów. W skład takiego stroju sportowego powinna wchodzić przylegających do ciała sportowa koszulka, nazywanych potówką, która pochłania pot podczas jazdy, ale także szybko schnie i odprowadza wilgoć. Takie koszulki wyposażone są w przewiewne otwory wentylacyjne, zwiększające komfort rowerzysty podczas treningu. Potówki polecane będą nie tylko dla osób jeżdżących na rowerze wysiłkowo, albo tym, którzy często się pocą podczas nawet krótkich dojazdów do pracy i szkoły na rowerze.
Odmień swój rower
W ostatnich latach moda i trendy nie ingerują już wyłącznie w nasze ubrania, paznokcie, czy dodatki. Bardzo często spotykamy się również z ozdabianiem wielu przedmiotów, takich jak na przykład telefony, ale również rowery.
Łatwo, tanio, szybko – dodaj charakteru rowerowi
W bardzo łatwy sposób możemy sprawić, że nasz nawet wysłużony już rower miejski będzie wyglądał, jak najlepszej klasy pojazd dwukołowy. Oczywiście powinniśmy zacząć od malowania ramy roweru na modny kolory, jeżeli tego wymaga, ale istnieje również wiele dodatkowych opcji na jego wystylizowanie. Bardzo ciekawą propozycją są wszelkiego rodzaju naklejki, którymi możemy okleić ramę- kwiatki, motylki groszki – dobrane ze smakiem sprawią, że nasz rower będzie bardziej przyciągał uwagę.
Warto także zainwestować w wymianę siodełka. Nie jest to duży koszt, ale zmiana jego koloru, czy wybranie ulubionego wzoru doda mu uroku. Oprócz tego możemy dołączyć do roweru kosz, czy inne akcesoria, także bardziej oryginalne. Każda, nawet najmniejsza zmiana, jednak wykonana w odpowiedni sposób, z ciekawymi połączeniami wzorów, kolorów, czy faktur sprawi, że nasz rower będzie już nie tylko pojazdem, ale także naszą ozdobą.
Przykładowa propozycja, pasująca do wiosennych dni to pomalowana rama na pastelowy błękit, siodełko obite tapicerką w biało-czarne paski oraz dołączenie białego, dużego kosza do kierownicy, w którym idealnie będą się prezentowały świeże kwiaty. Na takim rowerze nie pozostaniemy niezauważeni, a każda wyprawa rowerowa stanie się o wiele przyjemniejsza.
Rowerowe miasta
Życie w mieście niekoniecznie musi być pozbawione kontaktu z naturą. Jeśli brakuje Ci aktywnego wypoczynku – wybierz się na wycieczkę rowerową! Ze względu na zróżnicowanie geograficzne Polski oraz specyfikę poszczególnych miast, masz duże możliwości wyboru.
Warszawa i rower – lubimy to
W Warszawie na przykład znana jest Nadwiślańska Ścieżka Rowerowa. Szlak biegnący wzdłuż Wisły i przecinający całą Warszawę odpowiedni jest dla rowerzystów, którzy chcą odpocząć nie wyjeżdżając z centrum miasta. Dla tych, którzy preferują spokojne wycieczki z dala od zgiełku miasta, polecamy trasę Kabaty – Chynów o długości ponad 50 km. W trakcie wycieczki odpoczniesz na łonie natury i przy okazji zwiedzisz ciekawe miejsca. Począwszy od rezerwatów przyrody i parków, przez uzdrowisko, a na średniowiecznym zamku kończąc.
Kraków – Częstochowa
Dla miłośników historii i zwiedzania ciekawym przeżyciem będzie wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd. Trasa ta rozpoczyna się w Krakowie i kończy w Częstochowie. W takcie podróży zwiedzić można pozostałości zamków polskich z okresu panowania Kazimierza Wielkiego. Długość trasy, to 190 km – możesz ją jednak oczywiście podzielić na kilka dni lub skrócić.
Miejskie wypożyczalnie rowerów we Wrocławiu
Jeśli nie posiadasz własnego roweru, zawsze możesz pożyczyć miejski. We Wrocławiu już od kilku lat istnieją miejskie wypożyczalnie rowerowe rozmieszczone w strategicznych miejscach miasta. Przy okazji wybierz jedną z trzech najbardziej znanych tras rowerowych – turystyczną trasę Twierdzy Wrocław, ponadregionalną – biegnąca wzdłuż Odry lub, jeśli jesteś doświadczonym rowerzystą – trasę międzynarodową Euro Velo, która ma swój początek w Gdańsku, a kończy się w Chorwacji.
Do czego służą buty i pedały SPD
Wielu zapalonych kolarzy i rowerzystów korzysta z rozwiązań, które ułatwiają jazdę, pozwalają wybić się ponad przeciętność i osiągnąć lepsze wyniki. Do takich rozwiązań należy system zatrzaskowy SPD (Shimano Pedaling Dynamics), który pozwala zespolić buty rowerzysty z pedałami w rowerze. W jaki sposób przekłada się to na jazdę i dla kogo przeznaczone są buty i pedały SPD?
Wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli decyduje się już na uprawianie konkretnego sportu, to należy odpowiednio zainwestować w siebie oraz w wykorzystywany sprzęt. Takie osoby nie oszczędzają na specjalistycznych gadżetach, które mogą wpłynąć na komfort uprawianego sportu oraz na osiągane wyniki. Jeżeli chociaż w minimalnym stopniu interesujemy się rowerami i kolarstwem, to na pewno słyszeliśmy już o mechanizmie zatrzaskowym SPD.
Zarówno but rowerzysty, jak i pedał w rowerze z systemem SPD posiada specjalne wypustki, które spięte razem idealnie do siebie przylegają. Dzięki takiemu rozwiązaniu but jest przymocowany do pedałów, a tym samym siła, jaka jest przekazywana napędowi jest dużo lepiej wykorzystywana. Takie pedały i buty wcale nie są przeznaczone jedynie dla zawodowców – coraz częściej znajdują swoich zwolenników również wśród amatorów. Pedały SPD w sklepie Mike Sport można kupić już nawet za niewiele ponad 100 zł, a komfort jazdy oraz wydajność samego pedałowania będą odczuwalne bardzo wyraźnie.
Większa stabilność
Pedały SPD sprawiają, że zyskujemy większą stabilność, ponieważ but nie ześlizguje nam się podczas pedałowania. Jazda jest dużo wydajniejsza, dzięki temu, że dużo lepiej wykorzystywany jest mechanizm: jedna noga pcha, a druga ciągnie pedał. Wielu pewnie się zastanawia, co się dzieje w przypadku, kiedy się przewrócimy. Bez obaw, but samoczynnie wypina się wówczas z pedałów. Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy przemyśleć, a mianowicie buty co tego typu mechanizmu.
Buty SPD dzielimy na szosowe, turystyczne i MTB.
- Szosowe – przystosowane są do jazdy na kolarce, czyli rowerze szosowym. Chodzenie w takich butach jest bardzo trudne, ponieważ charakteryzują się one twardą i płaską podeszwą. Takie buty są jednak przeznaczone do nieco innych pedałów, jak SPD SL.
- Turystyczne – zwane są inaczej trekkingowymi. Podeszwa umożliwia codzienne chodzenie, a same buty są bardzo wygodne. Buty te przypominają normalne buty trekkingowe, jednak można do nich przykręcić bloki SPD.
- MTB – posiadają mniej twardą podeszwę od szosowych, co sprawia, że można się w nich na tyle swobodnie poruszać, że istnieje możliwość podbiegania z rowerem pod górkę. Wypustki na podeszwie wpływają na łatwiejsze poruszanie się po bardziej wymagającym terenie. Buty te są bardzo wytrzymałe, dzięki oblaniu go w odpowiednich miejscach gumą.
Czy warto jest zainwestować w buty i pedały SPD? Osoby, które z nich nie korzystają, z pewnością nie czują takiej potrzeby. W momencie, kiedy jednak staramy się poprawić efektywność jazdy oraz własne wyniki wówczas warto postawić na takie rozwiązanie. Gdy już raz spróbujemy jazdy w oparciu o mechanizm SPD dostrzeżemy wiele jego zalet i z pewnością zastanowimy się nad zakupem takich pedałów i butów.