Błędy w zakładach sportowych

Podejmując grę, niezmiennie towarzyszy nam dreszcz emocji, który z czasem sprawia, że zaangażowanie wzrasta, a podejmowane działania wydają się o wiele bardziej przemyślane. Strategia to słowo, z którym utożsamia się każde kolejne zakłady sportowe i choć wielu wydaje się ona doskonałą, prawda okazuje się niejednokrotnie bardziej przyziemna.

Błędy poznawcze to tylko wierzchołek góry, z której dość szybko można się ześlizgnąć, jeśli zabraknie graczom uwagi i nieustannie świeżego, acz racjonalnego spojrzenia. Zakłady sportowe to pewnego rodzaju ryzyko, wobec którego nie zawsze można przewidzieć swoje działania, jednak znajomość czyhających pułapek może znacznie je zminimalizować.

Nauka o pułapkach

Uproszczone reguły wnioskowania, czyli tzw. heurystykę opisali w 1979 roku dwaj nobliści – Amos Tversky i Daniel Kahneman. Według ich teorii perspektywy ludzie podejmujący ryzykowne działania bynajmniej nie sięgają do racjonalności, a tym bardziej do jakichkolwiek norm. Jako przyczynę podają brak czasu na stosowne przemyślenia, a także nadmiar, dynamika i złożoność kolejno napływających informacji.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Koronnymi regułami wnioskowania wedle naukowców są: heurystyka pozornych korelacji i iluzji kontroli, heurystyka reprezentatywności i dostępności. Badacze wskazują także na siłę informacji i zdolność prawidłowego jej przetwarzania. Nadmierna pewność siebie jest odczytywana jako jeden z głównych potknięć prowadzących do klęski, jednak nie inaczej jest z brakiem wiary. Siła informacji powinna być relatywna do jej odbioru i wprowadzenia w cały plan działania.

Z kolei Nicholas Barberis, Robert Vishny i Andrei Shleifer pogłębiają związek przyczynowo – skutkowy związany z zachowaniem w danej sytuacji wprowadzając pojęcia sentymentu nadreaktywności i subreaktywności. W rzeczywistości o pierwszym przypadku możemy powiedzieć w momencie, gdy obserwujemy gracza, który odnosi niezmienne sukcesy i powoduje w obserwatorach przeczucie kolejnych wygranych i powodzenia.

Z kolei subreaktywność możemy przyrównać do skrajnego pesymizmu. Brak doceniania cennych informacji, zakładanie z góry straty i odstąpienie od bieżącej analizy jest „kowalem” tej drugiej cechy.

Złudna kontrola

Od tak nakreślonej teorii możemy płynnie przejść do najczęściej popełnianych błędów, jakie popełniają gracze którzy bawią się w obstawianie meczy u bukmacherów. Wcześniej wspomniana nadmierna pewność siebie w połączeniu ze złudnym poczuciem kontroli to kolejny poważny problem. Mają na niego wpływ czynniki, które przez niektórych określane są mianem „szczęścia początkującego”.

Błędy w zakładach sportowych Podejmując grę, niezmiennie towarzyszy nam dreszcz emocji, który z czasem sprawia, że zaangażowanie wzrasta, a podejmowane działania wydają się o wiele bardziej przemyślane. Strategia to słowo, z którym utożsamia się każde kolejne zakłady sportowe i choć wielu wydaje się ona doskonałą, prawda okazuje się niejednokrotnie bardziej przyziemna.

Bardzo często zdarza się, że wkraczając w całkowicie nową dziedzinę, intuicyjnie dokonujemy doskonałych wyborów. To powoduje nadmierne przecenienie swoich umiejętności i porzucenie syntezy aktualnych danych. Dodatkowo wzmacnia się przekonanie, że zdobywane doświadczenie jest na tyle duże, że pozwala na bardziej precyzyjne decyzje.

Ten proces odrzuca zjawiska losowe, całkowicie niezależne od gracza, budując złudny parasol pewności i kontroli. Kwintesencją tego zjawiska niech będą słowa Ellen Langer, która napisała: „złudzenie kontroli to subiektywne przeświadczenie jednostki, że szansa odniesienia przez nią sukcesu jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do rzeczywistego prawdopodobieństwa.”

Zdradliwe 5 czynników poczucia kontroli

Tversky i Heath dowodzili, że zdecydowana większość graczy woli typować przyszłe wyniki, aniżeli pokusić się o dokładnie taką samą czynność dotyczącą zdarzeń przeszłych (oczywiście bez ich znajomości). Wskazali oni na pięć czynników, które zdecydowanie wzmacniają poczucie kontroli. Należą do nich: wybór, sekwencja wyników, znajomość problemu, informacja oraz zaangażowanie. Wyjaśniając pokrótce po kolei:

1. Wybór – samodzielny i niezależny daje poczucie władzy nad przyszłością, a przynajmniej pozwalają sądzić, że posiadło się o wiele większą kontrolę nad nią. Własnoręcznie zakreślone liczby na kuponie zyskują w oczach gracza wysoką wartość, zupełnie inaczej ma się to do losów, na których liczby zostały wylosowane przez maszynę.
2. Sekwencja wyników – porzucenie myśli o losowym wyniku. Innymi słowy, kilkakrotne powodzenie przy obstawianiu danej sekwencji może spowodować, że grający całkowicie wykluczy rzeczywistość, którą charakteryzują się zakłady sportowe.
3. Znajomość problemu – ściśle związana z poczuciem dużego doświadczenia popartego pełną sukcesów praktyką. Do tego należy dodać fakt, że obstawiający o wiele chętniej wybierają zakłady sportowe, w których o typowaniach nie decyduje nikt inny ani nic innego poza nimi. Stąd też o wiele większym zaufaniem cieszą się zakłady bukmacherskie, aniżeli gry na maszynach.
4. Informacja – zbieranie informacji bez odpowiedniego wyważenia. Innymi słowy, nie każda wiadomość jest warta tego, by kierować się nią podczas gry. Szczególnie dotyczy to informacji podawanych tuż przed zamknięciem możliwości obstawiania.
5. Zaangażowanie – gracz żyje w przeświadczeniu, że im więcej będzie się angażował, tym lepsze osiągnie rezultaty.

SUPERBET
  • Tydzień bez ryzyka: Cashback do 3500 zł
  • Freebet 100% od pierwszego depozytu do 200 zł
  • Freebet 34 zł tylko z naszym kodem: VIPKOD
  • Freebet na aplikację 20 zł

Przejdź na stronę promocji

 

Jaka strata?

Brak optymalnych decyzji sprawia, że wypiera się ewentualne straty. Patrzenie krótkowzroczne bardzo często pozbawia gracza realnych wygranych, a niecierpliwość okazuje się najgorszym doradcą. Podobnie jest z rozpamiętywaniem zaprzeszłych sukcesów oraz strat. To powoduje, że nie można podjąć dobrych dla rzeczywistego momentu decyzji, a wszystkie, jakie zapadają, mają odniesienie do przeszłości.

Niezależnie od tego, jakie obstawianie meczy u bukmacherów nas interesuje, powinniśmy podchodzić do obstawiania w sposób jak najbardziej naturalny, dobrze ważyć wszystkie informacje i starać się działać racjonalnie.

Bukmacher nr 1 Wybór naszych uzytkowników
FORTUNA STS SUPERBET LV BET
300zł Cashback
+ bonus Freebet
100zł Cashback
+ bonus za wpłatę
3500zł cashback
20zł FREEBET
+ bonus za wpłatę
  Aplikacja
Aplikacja 9/10 8/10 8/10 7/10
  Gra bez podatku
Gra bez podatku Happy Hours - czasowe czasowe
  Bonus za wpłatę
Bonus za wpłatę - do 1500 zł do 200 zł do 2000 zł

blank