Jak motywujesz się do ćwiczeń w domu?

Od tego, jak motywujesz się do ćwiczeń w domu, zależą ich efekty. Na ogół o wiele trudniej jest rozpocząć ćwiczenia we własnym zakresie, niż udając się na siłownię czy do klubu fitness. Tymczasem w wielu przypadkach zwyczajnie nie mamy możliwości ćwiczyć w grupie bądź pod okiem profesjonalisty – musimy więc zadowolić się ćwiczeniami w domowym zaciszu. Poznaj sposoby i sprawdź, jak zmotywujesz się do ćwiczeń w domu.

Plan dnia

Dobrze zorganizowanym ludziom łatwiej jest znaleźć czas na przyjemności. Siedząc w domu trudno jest jednak stworzyć, a co gorsza trzymać się planu dnia. Tymczasem jest to doskonała metoda na to, aby wyznaczyć sobie jasno godziny, w których podejmiesz się ćwiczeń.

Nie warto planować od razu kilkugodzinnych ćwiczeń w domu – takiego bowiem planu zwykle nie potrafimy zrealizować. Dlatego też zacznijmy od chociażby 15 minut dziennie, które poświęcimy na ćwiczenia. W planie dnia warto umieścić je wtedy, gdy czujemy się pełni energii i mamy ochotę trochę się poruszać. Zwykle ma to miejsce rano, przed rozpoczęciem wykonywania domowych obowiązków bądź wieczorem, kiedy ćwiczenia pozwalają nam zmęczyć się nieco przed snem, a zarazem odpocząć po ciężkim dniu.

Dobry plan dnia ma niebagatelny wpływ na to, jak motywujesz się do ćwiczeń w domu, dlatego do jego tworzenia naprawdę warto się przyłożyć.

Odpowiedni nastrój do ćwiczeń

Każdy lubi ćwiczyć w nieco inny sposób. Jedni muszą maksymalnie skupić się na wykonywanych czynnościach, inni zaś wolą w międzyczasie oglądać ulubiony serial lub słuchać muzyki.

Ćwiczenia w domu mają ten plus, że wykonując je możemy śmiało oglądać telewizję, przykładowo jeżdżąc na rowerku lub skacząc na skakance. Ma to za zadanie umilić nam nieco czas i sprawić, aby ćwiczenia nie wydawały się nudne. Możemy również włączyć ulubioną muzykę, która poprawi nam nieco nastrój. Ważne, aby była ono energetyczna i zachęcała do ruchu.

Ćwiczenia przy filmie lub muzyce warto jednak wcześniej zaplanować. Nie mają być one bowiem dodatkiem, a głównym zajęciem. To włączony telewizor czy muzyka z głośników stanowią tło. Dobrym pomysłem jest także zaplanowanie, przez jaką część filmu bądź serialu będziemy ćwiczyć, co pozwoli uniknąć przedwczesnego przerwania aktywności.

Razem raźniej

Duży wpływ na to, jak motywujesz się do ćwiczeń w domu, ma to, z kim je wykonujesz. Zazwyczaj chęć ćwiczenia w domowych czeluściach oznacza swego rodzaju postanowienie, na przykład dotyczące utraty wagi bądź postanowienie noworoczne.

Ćwiczenie w pojedynkę może być jednak trudne, szczególnie gdy inni domownicy w tym czasie odpoczywają czy oddają się błogiemu lenistwu. Dlatego też warto zachęcić ich do wspólnego ruchu. Razem o wiele łatwiej jest rozpocząć ćwiczenia, a co więcej ich zakres jest znacznie szerszy.

Możemy postawić na wspólne ćwiczenia rozciągające czy grę w piłkę, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w domu. Do ćwiczeń warto zachęcić w szczególności dzieci, które ostatnimi czasy są nieco na bakier z aktywnością fizyczną. Zyskasz tym samym nie tylko kompana do ćwiczeń, ale również nauczysz je, jak ważny jest ruch w naszym życiu.

A może z trenerem?

Jeszcze do niedawna rzadko kiedy można było uczestniczyć w zajęciach sportowych online bądź w treningu sam na sam z trenerem, który będzie nas instruował przez kamerkę komputerową.

I choć jest to nowość, instruktorzy fitness, a także trenerzy personalni bardzo szybko nauczyli się prowadzić zajęcia w domowym zaciszu. Jest to doskonały sposób, aby zmotywować się do ćwiczeń w domu – uczestniczyć w zajęciach, lecz w wersji online.

Wszyscy, którzy chcieliby uczęszczać do klubu fitness czy na siłownię, mogą zaprosić trenera do swojego domu. Zajęcia te często są tańsze, niż w profesjonalnym klubie, jednak ich poziom merytoryczny nie odbiega od zajęć prowadzonych na żywo.

Umawiasz się z trenerem na konkretną godzinę, zatem musisz być wtedy gotowy do działania. Dla tych, którzy nie są przekonani do zajęć online, pozostaje stary sposób, a mianowicie włączyć sobie film z zajęć fitness bądź filmik instruktażowy.

A ty, jak motywujesz się do ćwiczeń w domu?

blank