Co dają napoje izotoniczne?

Nazwę „napoje izotoniczne” zna każdy z nas. Nieodłącznie też kojarzą nam się one ze sportem. Czy jednak mamy pełną wiedzę na temat działania oraz efektów jakie przynoszą napoje izotoniczne? Jeśli nie, to ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Rola izotoników

Podstawowym zadaniem napojów izotonicznych jest wyrównanie w organizmie poziomu wody oraz elektrolitów. Faktem jest, że podczas wysiłku fizycznego nasz organizm traci dużo wody. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wraz z wodą wypłukiwanych jest także mnóstwo potrzebnych pierwiastków. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na wydolność naszego organizmu w trakcie wysiłku.

Dlatego też, podczas biegu lub wyścigu kolarskiego, sportowcy powinni na bieżąco uzupełniać nie tylko poziom wody, ale i elektrolitów.

Pierwiastki, które najczęściej ulegają wypłukaniu to sód, magnez oraz potas. Dlaczego są tak ważne dla naszego organizmu? Otóż sód odpowiada za regulację poziomu wody, jaka znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych. Z kolei potas i magnez wykazują działanie regenerujące. Ich niedobór powoduje szybsze zmęczenie organizmu.

Dla kogo napoje izotoniczne?

W przeciwieństwie do tradycyjnych napojów izotoniki zawierają niewielkie ilości węglowodanów oraz dwutlenku węgla.

Napoje izotoniczne są szczególnie polecane w przypadku biegaczy, kolarzy górskich oraz sportowców narażonych na długotrwały wysiłek.

Celem każdego sportowca jest osiąganie jak najlepszych wyników. Jak się okazuje w dużym stopniu zależy to też od napojów izotonicznych. Dzięki nim nasz trening będzie o wiele bardziej wydajny, a my będziemy mieli szansę na lepszy wynik w czasie samego wyścigu.

blank