Jakie buty do biegania wybrać?

Chcesz zacząć biegać i potrzebne Ci są buty do tego sportu… a nie wiesz jakie buty do biegania wybrać? W sklepach wybór jest naprawdę ogromny. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model powinieneś przeczytać te kilka wskazówek!

 

Rozmiar ma znaczenie!

Buty do biegania mają na celu przede wszystkim zapewnić nam komfort podczas treningu, zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz zminimalizować ewentualny ból podczas biegania! Oczywiście najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Przymierzając buty zwróć uwagę aby palce u stóp miały pewną swobodę ruchu. Minimalna przestrzeń między dużym palcem a końcem buta powinna wynosić 0,5 cm.

Trailowe czy uliczne?

Wiesz już po jakim terenie będziesz biegał? Więc powinieneś dobrać pod tym kątem odpowiednie buty! Obuwie trailowe przeznaczone jest do biegania po naturalnym terenie. Obuwie „uliczne” powinny nosić osoby biegające po mieście a więc po nawierzchniach asfaltowych i innych twardych.

Jakie masz podbicie?

Nie wiesz? Nie możesz kupić dobrych butów do biegania bez tej wiedzy? Masz płaskostopie? Więc Twoje podbicie to Pronator! Twoje obuwie jest zazwyczaj przetarte po zewnętrznej części stopy? W takim razie masz podbicie Supinator. W przypadku gdy pięta jest ustawiona w linii prostej z nogą Twoje podbicie określa się mianem Neutral! Posiadając tą wiedzę powinieneś wybrać obuwie dedykowane Twojemu podbiciu.

Warto także abyś zadbał o w miarę kompetentnego sprzedawcę. Dzięki posiadanej wiedzy będzie mógł pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania. Kupując buty do biegania dopiero na końcu sugeruj się ich wyglądem.

Jest szereg cech, na które powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności!

 

ABC dobrych butów do biegania

Podobnie jak w przypadku wyboru dyscypliny sportu, która najlepiej odpowiada charakterowi i możliwościom sportowca, istnieje potrzeba dobrania odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń, gdyż dzięki odpowiednim parametrom i dostosowaniu do naturalnych krzywizn ciała, ćwiczący może zwiększyć swoje umiejętności, przy jednoczesnej ochronie przed zranieniem i kontuzją.

Początkującym biegaczom wiele trudności sprawia dobranie odpowiedniego obuwia, które byłoby odpowiednio dopasowane do krzywizny stopy i jednocześnie chroniło tę część ciała od niepotrzebnych urazów.

Czego unikać

Przede wszystkim nie warto ulegać ulotnym modom na różnego rodzaju obuwie sportowe, nienadające się do żadnego konkretnego treningu. W kwestii doboru wszelkiego typu sprzętu sportowego trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. To oznacza, że początkujący biegacze nie powinny pojawiać się na treningu ubrani chociażby w tenisówki lub stare adidasy, które ani nie będą w stanie zamortyzować wstrząsów powstałych w trakcie biegania, ani nie zabezpieczą odpowiednio stopy podczas treningu.

Od rodzaju terenu zależy rodzaj obuwia

W zależności od miejsca, w którym początkujący biegacz postanawia odbywać treningi trzeba wybrać odpowiednie buty do biegania. W przypadku, kiedy zamierzamy biegać tylko i wyłącznie na bieżni, amortyzacja nie jest tak bardzo istotna, ponieważ ta maszyna posiada odpowiednie zabezpieczenia, które pozwalają na zmniejszenie wstrząsów. Jednakże, gdy planuje się korzystać zarówno z siłowni, jak i biegać w naturalnym środowisku, warto jest zainwestować w „adidasy”, które będą odpowiednio do tego przygotowane. Zazwyczaj są one solidniejsze i odporne na skutki zmiennych warunków atmosferycznych oraz posiadają podeszwę z lepszą przyczepnością, dzięki czemu zapobiega się ześlizgnięciu lub upadkowi. W przypadku, kiedy o taki rodzaj obuwia jest trudno, można wybrać standardowe buty do biegania, które pasują do kształtu stopy.

Rozmiar

Istotnym elementem doboru odpowiedniego obuwia do biegania jest wybranie właściwego rozmiaru. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrane powinny zawierać trochę przestrzeni pomiędzy ścianką a palcami. Jest to podyktowane komfortem – w takich butach spędza się wiele czasu, ale także wygodą i bezpieczeństwem, ponieważ u osób posiadających wysoko wysklepione łuki śródstopia będą się one spłaszczały w trakcie treningu, co spowoduje automatyczne wydłużenie się stopy. Dodatkowo bardzo niekomfortowym odczuciem jest dotykanie paznokciami przedniej części buta (takie kupowanie obuwia na styk może spowodować wiele urazów paznokci oraz otarcia i pęcherze). Aby uniknąć kontuzji, warto dobrać obuwie w taki sposób, żeby było ono lekko za duże, ale nie tak obszerne, żeby stopa poruszała się w nim luźno i odrywała się od wkładki. Jeżeli tak się dzieje, warto szukać dalej, butów do biegania aż znajdzie się właściwy rozmiar.

Ruch stopy a dobór obuwia 

Pronacja, czyli rotacja stopy w stawie skokowym, pozwala ocenić rodzaj obuwia do biegania, które jest właściwe dla danego typu stopy. Ze względu na to, jaki ruch wykonuje się przetaczając ją z pięty na palce, zależy poziom amortyzacji, który należy zastosować w obuwiu. W przypadku, kiedy biegacz cierpi na płaskostopie lub kieruje stopy do wewnątrz, najwłaściwszym typem będzie posiadający dodatkową amortyzację wewnątrz i większą stabilność stopy z tyłu. Jeżeli stopa kieruje się do zewnątrz, ze względu na brak specjalnego obuwia, trzeba wybrać takie dla biegaczy z neutralną stopą.

 

Aplikacje do biegania – kontroluj swój bieg

Zdrowy tryb życia, ekologiczne produkty spożywcze- to są trendy w XXI wieku. Wielu ludzi stara się na każdym kroku dbać o swój stan zdrowia oraz kondycję. Nic dziwnego, że poranny i wieczorny jogging z roku na rok, z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Co raz więcej czasu dla biegaczy poświęcają również firmy zajmujące tworzeniem się aplikacji na komputery i smartfony.

Jak biegać w XXI wieku?

Jeśli korzystamy ze smarfona obsługującego iOS, Androida lub Windows Phone możemy być pewni, że na swój telefon znajdziemy asystenta treningów, który nie tylko  będzie mierzył przemierzone kilometry, ale również pomoże nam zaplanować treningi oraz przygotować odpowiednie posiłki o każdej porze dnia. Większość aplikacji jest darmowa, jednakże za te najbardziej rozbudowane będziemy musieli zapłacić do kilkunastu złotych. Taka aplikacja pobrana na smartfona to dodatkowy  mobilizator podczas dni treningowych.

Jogging w mieście

Bieganie jest coraz bardziej popularne w Polsce. Ludzi uprawiających jogging można dostrzec w zasadzie wszędzie, poczynając od małych miasteczek i wsi, a finiszując na wielkich miastach w Polsce. Jeżeli chodzi o jogging w mieście, warto wiedzieć, w jaki sposób się do tego przygotować.

Sprzęt i odzież biegacza

Należy zaopatrzyć się w odpowiednie dodatki o ile są konieczne, oraz w odzież i buty, które są ważne dla prawidłowo wykonanego treningu. Najważniejsze jest rzecz jasna obuwie, które trzeba dobrać do rodzaju podłoża. Inne będą buty do biegania po lesie inne do biegania po  twardej powierzchni. Warto wyposażyć się także w dodatki, takie jak pulsometr na rękę pozwalający na stałe kontrolowanie tempa biegów.

Wspólny trening

Jako, że w mieście jogging jest bardzo popularny warto wykorzystać to na znalezienie kogoś, z kim można zdecydować się na wspólne bieganie. Okazuje się bowiem, że wspólne bieganie daje dużo większą satysfakcję i jest również chętniej praktykowane.

blank