Czy suplementy diety działają?

Suplementy diety to środki zawierające witaminy oraz inne substancje o charakterze egzogennym. Zazwyczaj mają postać kapsułek, proszku lub płynu. Przez wiele osób uważane są za złoty środek, który pozwoli osiągnąć życiową formę oraz idealną sylwetkę. Czy takie myślenie jest prawidłowe?

Zadanie suplementów diety

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zadanie stawiane jest przed tego typu środkami. Otóż mają one uzupełniać poziomy określonych substancji w naszym organizmie. Już samo stwierdzenie „uzupełniać” powinno dać nam do myślenia. Trzeba wiedzieć, że suplementy diety są tak naprawdę dodatkiem.

W zależności od wyboru określonego środka mogą dostarczać do naszego organizmu witaminy, białko lub związki takie jak kreatyna, która przyspiesza asymilację białka. A więc z jednej strony uzupełniają, a z drugiej stanowią swego rodzaju katalizatory dla innych procesów takich jak wzrost tkanki mięśniowej. Pytanie tylko jaki powinien być zakres ich stosowania.

Prawidłowa suplementacja

Wiele osób ma poważne problemy z prawidłową i przemyślaną suplementacją diety. Warto pamiętać, że bardzo trudno jest dostarczyć w tradycyjnym pożywieniu wszystkie mikroelementy w ilościach, jakich wymaga nasz organizm. Po prostu może to stwarzać pewne trudności w komponowaniu posiłków. W tym właśnie miejscu pojawiają się suplementy diety. Ich zadaniem jest uzupełnienie tych braków.

W żadnym wypadku nie mogą one stanowić podstawowego źródła witamin, białka czy innych związków. Co więcej oparcie swojej diety na suplementach nie tylko nie przyniesie oczekiwanych korzyści, ale na dodatek może doprowadzić do problemów. Pamiętajmy, że nie są to naturalne źródła mikroelementów.

Czy zatem suplementy diety działają?

Oczywiście, że tak. Z pewnością będą one w stanie uzupełnić niedobory w naszym organizmie, a tym samym pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale także na efekty treningu. Niestety substancje te są tylko jednym z elementów zrównoważonej diety, a co za tym idzie nie powinniśmy oczekiwać od nich cudownych efektów.

blank