Trening siłowy – jak dobrać obciążenie

Istotą treningu siłowego jest odpowiednie zmęczenie mięśni i uszkodzenie włókien białkowych, które je budują. Aby tego dokonać będziemy musieli zastosować odpowiedni ciężar. W jaki sposób właściwie go dobrać? Tego dowiecie się już za chwilę.

Poprawna technika

Każdy z nas chciałby już na samym początku podnosić duże ciężary. Jest to błędne podejście do tematu ćwiczeń. Bardzo istotną kwestią w treningu siłowym jest technika. Poprawne wykonanie ćwiczenia gwarantuje zaangażowanie partii mięśni, na których nam zależy. Ćwicząc zbyt szybko, lub z użyciem za dużego ciężaru, możemy jedynie nabawić się kontuzji. Masy mięśniowej dzięki temu raczej nie zbudujemy.

Dlatego ciężar powinien być dobrany tak, abyśmy mogli dane ćwiczenie wykonywać poprawnie technicznie oraz z pełną kontrolą dźwiganych kilogramów.

Maksymalne zmęczenie

Istotą treningu jest maksymalne zmęczenie naszych mięśni i wręcz uszkodzenie ich włókien. W jaki sposób to osiągnąć? Musimy dobrać ciężar w ten sposób, aby ostatnie powtórzenia w danym ćwiczeniu wykonywać z wielką trudnością. Jeśli w końcówce ćwiczenia brakuje nam już sił, aby podnieść sztangę raz jeszcze, to znak, że prawidłowo dobraliśmy ciężar.

Indywidualne podejście

Planując obciążenie w trakcie poszczególnych ćwiczeń warto pamiętać o konieczności indywidualnego podejścia do każdej grupy mięśni. Dlaczego? Otóż poszczególne grupy mają różną strukturę włókien białkowych oraz budowę. Jedne, jak mięśnie barków, potrzebują dłuższego wysiłku, inne, jak triceps, krótkiego acz intensywnego. To w dużej mierze determinuje ilość powtórzeń jakie powinniśmy zastosować w danym ćwiczeniu. A ilość powtórzeń, jak łatwo się domyślić, wpływa również na dobór obciążenia. Pamiętajmy, że w każdym ćwiczeniu dążymy do osiągnięcia maksymalnego zmęczenia mięśni.

Każdy z nas jest inny. Różnimy się pod względem stopnia wytrenowania, ale także naszych możliwości. Dlatego nie sposób określić standardowych, uśrednionych obciążeń, które sprawdzą się w przypadku każdego zawodnika. Ciężar musi być dobierany indywidualnie, metodą prób i błędów. Tylko dzięki temu możemy osiągnąć wymarzone efekty.

 

Odżywki dla trenujących

Kulturystyka – dyscyplina sportu, którą uprawia coraz więcej ludzi na całym świecie. Cieszy się o tyle sporą popularnością, że organizowane są już wielokrotnie międzynarodowe zawody dla kulturystów.

Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. Mr. Olympia, Arnold Classic, czy Night of Champions. Konkurencje zawodów ustalane są pod względem sprawności danej części ciała. Zawodnicy prezentują dane pozy, a jury ocenia sprawność ich mięśni.

Kulturystyka wiąże się więc z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wyczerpującymi treningami. Oczywiście każdy, kto chcę uprawiać kulturystykę powinien skonsultować ze swoim lekarzem, lub trenerem częstotliwość i rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo by same treningi przebiegały pełnowartościowo, potrzebne są do tego specjalne odżywki kulturystyczne, pomagające uzupełnić niezbędne witaminy i wartości odżywcze utracone w trakcie wyczerpujących ćwiczeń. A każdy rodzaj odżywek dla kulturystów powinien być dobrany do organizmu danej osoby i do wykonywanego treningu.

Odżywki, inaczej suplementy diety tworzone są na bazie różnych, niezbędnych, składników. A jakie to są składniki? Do tych najważniejszych zalicza się m.in. aminokwasy, glutaminian, kreatyna, węglowodany, czy inne witaminy i minerały. Ponadto często stosowane są również odżywki dla kulturystów wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Aktualnie w Polsce działa wiele firm oferujących suplementy na rzeźbę dla kulturystów. A wśród nich można wymienić sklep Twoje odżywki.

W sklepie Twoje odżywki znajdziesz między innymi produkty zawierające aminokwasy, glutaminian, kreatynę, czy węglowodany. Ponadto firma oferuje także batony białkowe, oraz napoje izotoniczne, które pomagają uzupełnić niezbędne płyny utracone podczas wyczerpującego treningu. W sklepie Twoje odżywki znajdziesz również suplementy dla ochrony stawów. Oferta specjalna – odżywki przygotowane stricte dla kobiet. Całość oferty zamykają proteiny do ogólnej ochrony zdrowia dla kulturystów.

W sklepie Twoje odżywki suplementy kupujemy za pośrednictwem Internetu. Zamawiamy wybrane przez siebie produkty, a firma na życzenie dostarcza je do domu.

blank