Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepiej jest jeździć na nartach z kijkami czy bez nich. Wybór ten zależy od preferencji sportowca, jednak warto przybliżyć nieco znaczenie tego akcesorium dla narciarzy oraz wpływ na technikę jazdy.

Czy kije narciarskie są potrzebne?

Odpowiednio dopasowane kije narciarskie zwiększają nie tylko poczucie bezpieczeństwa na stoku, ale również wpływają na równowagę narciarza oraz jego prawidłową postawę. Głównym zastosowaniem kijków jest podpieranie się i odpychanie przy ich pomocy. Przydatne szczególnie, gdy podchodzimy pod górkę, na wyciąg lub także na prostej drodze. Kijki pozwalają również kontrolować ruchy swojego ciała i utrzymywać równowagę na stoku. Szczególnie ważne jest to dla początkujących narciarzy, którzy uczą się trzymać prawidłową postawę ciała. Trzymając w ręku odpowiednio dopasowane kije narciarskie możemy więcej uwagi poświecić na stawianie pierwszych kroków w tym zimowym sporcie oraz swobodnie uczyć się technik jazdy, bez obawy przed nadmiernymi upadkami.

Zwolennicy kijów uważają, że jazda z nimi pozwala na utrzymanie prawidłowego układu ciała, ponieważ zyskujemy większe wyczucie wchodząc w zakręty i stabilnie poruszamy się po stoku. Co jednak, gdy nabierzemy prędkości? Czy kijki nie będą przeszkadzały?

kijki narciarskie

Technika prawidłowego trzymania kijków narciarskich

Każdy narciarz z pewnością rozpoczynał swoją przygodę na stoku razem z kijkami. Już podczas rozgrzewki okazują się one niezwykle pomocne. Wielu do dziś nie wyobraża sobie jazdy bez nich, co jest w pełni naturalne.

Pojawia się jednak tutaj pewien konflikt, ponieważ część sportowców uważa, że kije zwiększają tempo jazdy poprzez możliwość odpychania się, a inni są zdania, że atrybut ten wręcz ogranicza możliwości. Przyczyną tak odmiennych opinii jest przede wszystkim technika zjazdu oraz wprowadzenie na rynek uniwersalnych nart carvingowych, które umożliwiają szybką zmianę pozycji narciarza, wykonując niższy skłon ciała.

Prawidłowo trzymane kijki znacznie usprawniają jazdę i zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo. Ważne są w tym przypadku również rękawice narciarskie, które chronią dłonie przed mrozem i otarciami. Prawidłowo trzymany kijek na nadgarstku sprawia, że nawet podczas upadku, pasek utrzymuje sprzęt swobodnie przy dłoni. Podczas jazdy, kije powinny być stosunkowo blisko ciała, tak by umożliwiać swobodne wbijanie wierzchołka w warstwę śniegu oraz jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla narciarzy jadących obok.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany