Zwykło się uważać, że aby podziwiać podwodny świat raf koralowych trzeba udać się do Australii. Nie jest to prawdą, równie piękne podwodne okazy można podziwiać znacznie bliżej. Wystarczy zaplanować podróż do Egiptu, a za miejsce wypadowe wybrać jeden z licznych hoteli nad Morzem Czerwonym.

Bardzo popularne w Polsce wakacje w Egipcie zwykle obierają kierunek na Kair i piramidy. Tymczasem Egipt to nie tylko stolica, piramidy, Nil i Sahara. Być może trudno w to uwierzyć, ale tuż obok pozbawionej praktycznie wszystkich form życia pustyni rozwinął się podwodny świat raf koralowych Morza Czerwonego. Ze względu na klimat Egiptu nie ma niedobrej pory na podróż do tego kraju. Nic też nie stoi na przeszkodzie by nurkować o dowolnej porze roku. Temperatura Morza Czerwonego w ciągu roku waha się w granicach 22-30º C. Dla nurka jest to dość istotna informacja, gdyż ma wpływ na grubość pianki do nurkowania. W cieplejszym okresie wystarczy pianka pięciomilimetrowa, w okresie zimowym powinno to być siedem milimetrów. Praktycznie przez cały rok w Morzu Czerwonym jest idealna widoczność.

Oczywiście tak doskonałe warunki dla nurków podchwycił przemysł turystyczny. Wzdłuż Morza Czerwonego jest szereg hoteli i baz do nurkowania, a dla amatorów szkoły nurkowania i podwodne wycieczki z instruktorem.

Planując wakacje w Egipcie warto rozważyć klika baz wypadowych.

parking-lotnisko-wroclaw

Chyba najpopularniejszą ostoją dla nurków wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego jest Hurghada. To tu swoje kroki kieruje większość nurków, zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno płytkie rafy koralowe jak i strome ściany oraz zatopione wraki. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać Hurghadę. Prawie zawsze podczas nurkowania można spotkać delfiny.

Turysta, który chce połączyć nurkowanie z luksusowymi wakacjami w pięciogwiazdkowym hotelu powinien obrać kierunek na Sharm el Sheikh. To kurort pełen przepychu, luksusowych restauracji i kasyn, a przy tym oferuje ponad 30 miejsc do nurkowania zarówno dla początkujących jak i bardzo zaawansowanych nurków. Miłośnicy podwodnego świata mogą podziwiać kolorowe ławice ryb, przepiękne koralowce lub… wraki statków, których w Morzu Czerwonym nie brakuje.

Na tych, którzy są spragnieni nurkowania z dala od turystycznego tłoku czeka Safaga.

Rafy Safagi są w dużo lepszym stanie niż położonej godzinę drogi stąd Hurghady. Nurkując z lądu lub z łodzi można podziwiać nie tylko urzekające koralowce, ale również ławice ryb, ośmiornice, żółwie morskie i oczywiście delfiny.

Podobne w klimacie do Safagi jest nieduże miasteczko Taba na pograniczu Egiptu, Izraela, Arabii Saudyjskiej i Jordanii. Na turystów czekają restauracje, bary, kafejki i oczywiście łodzie, z których można nurkować by podziwiać podwodny świat.

Czy są jeszcze dziewicze rafy koralowe w Egipcie? Chyba trudno byłoby znaleźć taką, której nie odwiedził jeszcze człowiek. Jednak za najbardziej nietknięte ludzką ręką i okiem uznaje się rafy w pobliżu miejscowości Marsa el Alam. To idealne miejsce na spotkanie z delfinami i żółwiami morskimi.

Osoby aktywne sportowo z pewnością zainteresuje oferta wczasów sportowych.

Tym, którzy jeszcze się wahają polecamy film:

https://www.youtube.com/watch?v=lFzbBXCnW7c

2 komentarze

  1. Avatar
    Zrzuć Brzuch

    Właśnie wróciliśmy z wczasów z Sharmu właśnie z biurem podróży Itaka. Zgadzam się z Tobą Sharm el Sheikh to idealne miejsce dla osób, które chcą zarówno odpoczywać jak i trochę ponurkować. Większość hoteli ma swój dostęp do rafy dzięki czemu wystarczy maska i rurka by poczuć klimat rafy i podwodnego świata. My byliśmy w hotelu AA Grand Oasis Resort. Bardzo polecamy zarówno hotel, biuro Itaka jak i Egipt 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany