Wyjazd w góry to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji, jakie oferuje zima. Nie da się ukryć, że przyjemność oglądania zaśnieżonych szczytów jest nieporównywalna z żadnym innym doznaniem.

Należy jednak pamiętać, by przygotować ekwipunek nie tylko dla siebie, ale też dla naszego auta. Warto więc, by obok nart, czekanów i wełnianych skarpet znalazły się również takie akcesoria, jak skrobaczki i szczotki do szyb lub też maty antyszronowe, które ochronią szyby przed skutkami dojmującego mrozu. Jadąc w góry musimy wszak pamiętać o tym, że wyjeżdżamy w teren zdominowany przez naturę. Oznacza to jedno: konieczność solidnych przygotowań, jakie powinniśmy poczynić, zanim wyruszymy w drogę.

Spakuj siebie i auto

Podczas pakowania największą uwagę powinniśmy przyłożyć do butów. Powinniśmy mieć ze sobą model z wysoką cholewką, nieprzemakalny nawet przy wielogodzinnym kontakcie ze śniegiem. Jasne jest, że należy wziąć ze sobą ciepłe, wytrzymałe i nieprzemakalne ubrania, najlepiej wyposażone w membranę hard- lub ­softshell. Nie zapomnijmy też o bieliźnie bez dodatku tkanin syntetycznych. Pamiętajmy przy tym o ubieraniu się „na cebulkę” – ciepłe powietrze pomiędzy warstwami ubrania ogrzewa skuteczniej niż najgrubszy materiał. Jeśli w góry jedziemy własnym środkiem transportu, warto też zaopatrzyć się w „ubranie” dla naszego auta. Mata antyszronowa będzie na pewno korzystną inwestycją, która sprawi, że nie będziemy tracić czasu na poranne rozmrażanie szyb. Jej zaletą jest też niewielki koszt – ok. 30 zł za model porządnej jakości.

Planowanie przede wszystkim

Jeśli planujemy piesze wędrówki, należy koniecznie zaopatrzyć się w mapę szlaków, na której będą wyszczególnione minuty potrzebne do przejścia danych odcinków. Pozwoli to wrócić z wysokości przed zmierzchem, co zwłaszcza w zimie ma niebagatelne znaczenie. Przed każdym wyjściem z miejsca, w którym nocujemy, należy też podać informację, dokąd się wybieramy i o której planujemy wrócić. Nie zapomnijmy tez o zapisaniu w telefonie numeru lokalnego oddziału GOPR – w górach nie ma co liczyć na zasięg smartfonowego internetu.

Przygotowanie samochodu

Koniecznym wyposażeniem naszego ekwipunku będą też wszelkie produkty wiążące się z przygotowaniem samochodu do podróży. Obok niezamarzających płynów do spryskiwaczy i zimowych dodatków do paliwa, warto wziąć ze sobą łańcuchy na koła. Ostatnią rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać szykując auto do podróży, są wszelkiego typu ochraniacze przeciwszronowe. Wspomniana wcześniej mata antyszronowa to tylko jedno z nich. Poza nią warto zgłębić rzucić okiem na porządne skrobaczki do szyb. Od niedawna w sklepach motoryzacyjnych furorę robią skrobaczki fińskie (tzw. „murskie”), których ostrze wykonano z mosiądzu, który jest o wiele skuteczniejszy niż zwykły plastik, nie niszcząc przy tym szyby. Warto też sprawdzić zimowe szczotki do szyb – odszranianie samochodowego szkła to tylko jedno z ich zastosowań.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany