Wraz z popularnością zdrowego trybu życia, rośnie również zainteresowanie usługami dietetyków. Taki specjalista pomoże dobrać dietę do potrzeb indywidualnych organizmu oraz zmienić nawyki żywieniowe. Oferty porad dietetyków jest w Internecie naprawdę bardzo wiele, jak więc wybrać tego odpowiedniego oraz zweryfikować jego umiejętności zawodowe?

Wykształcenie wystarczy?

Dietetykiem z pewnością nie jest osoba, która ma jedynie książkową wiedzę na temat technologii żywności. Szukając dobrego specjalisty, warto jest poznać jego wykształcenie oraz ścieżkę kariery zawodowej. Pomoże nam to ustalić czy dana osoba dążyła do osiągnięcia stanowiska dietetyka czy może po prostu ukończyła jeden, szybki kurs. Doświadczenie i wykształcenie jest więc kluczowe przy wyborze specjalisty, a dodatkowym atutem będą posiadane certyfikaty oraz wszelkie wyróżnienia.

Podejście do pacjenta oraz koszty

Każdy dietetyk, tak jak lekarz, ma swoją technikę działania. Jednak przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że przed wprowadzeniem diety wymagany jest wywiad rozpoznawczy. Jeżeli więc wizyta trwa zbyt krótko, a dietetyk nie zadawał zbyt wielu pytań, możemy być niemal pewni, że nie trafiliśmy na profesjonalistę. Ponadto, dietetyk powinien przyznać nam skierowania na badania, które będą podstawą do dalszych działań. Dlatego, gdy już po pierwszej wizycie wychodzimy z gotowym planem żywieniowym w ręku to znaczy, że lepiej zmienić specjalistę, ponieważ są to oferty ogólne i z pewnością nieukierunkowane na indywidualne potrzeby. Należy pamiętać, że dobre konsultacje z dietetykiem lub też ułożenie planu nie kosztuje kilka złoty, ani kilkadziesiąt. Jeżeli spotkamy więc specjalistę z podejrzanie zaniżonymi stawkami, nie mamy co liczyć na profesjonalizm.

Wszelkie diety, zmiany nawyków żywieniowych oraz eliminacja określonych składników w diecie powinna być zbilansowana, więc trafiając na niewłaściwego dietetyka możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Poszukując dobrego w swoim fachu technologa żywności najlepiej jest poczytać opinie wcześniejszych pacjentów i zasugerować się poleceniami od znajomych i rodziny.

Jedna odpowiedź

  1. Avatar
    Albert Kośmider

    Bardzo dobry artykuł. Ogólnie zawsze szukając jakiegokolwiek specjalisty nie tylko dietetyka warto jest porządnie przewertować internet, poszukać opinii, relacji ze współpracy z daną osobą. Im więcej znajdziemy informacji tym lepiej. Czasem warto spytać osoby, która z takim kimś współpracowała. Najważniejsze to nie opierać się na jednej opinii. Czasem nawet beznadziejny fachowiec będzie miał jakąś bardzo dobrą opinię.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany